Anasayfa Haberler Genel Haberler Azerbaycan OHAL ilan etti

Azerbaycan OHAL ilan etti

0

Azerbaycan Milli Meclis’in bugünkü olağanüstü toplantısında, ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde sıkı yönetim uygulanmasına karar verildi.

OHAL’e ilişkin açıklama milletvekili Hikmet Babaoğlu’ndan gelirken kararın 8 saat içinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacağını söyledi: “Nihayet işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtarılma vakti geldi. İlgili şehir ve bölgelerde yaşayanları sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağının gereklerine uymaya çağırıyoruz. “dedi.

Milletvekili, sokağa çıkma yasağı ilanıyla durumun İçişleri Bakanlığı’na aktarıldığını kaydetti: “İlgili şehir ve bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı, Anayasanın 111. maddesine göre, Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının belirli bir bölümünü fiilen işgal ettiğinde, bir yabancı devlet veya devletler Azerbaycan Cumhuriyetine karşı gerçek bir silahlı saldırı tehdidi olduğunda Azerbaycan Cumhuriyetine savaş ilan ettiğinde OHAL ilan edebildiğini söyledi.

Azerbaycan Ordusu’ndan Ağdere’deki Ermeni garnizonuna teslim ol çağrısı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tahribat ve zaiyattan kaçınılması için teslim ol çağrısı yapıldığı aktarıldı. Savunma bakanlığından yapılan açıklamada, ” Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı, Ağdere yerleşimindeki Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin garnizonunu tamamen tahrip etmemek ve zayiat sayısını artırmamak için Ermeni komutanlığına bu yönde direnmemeyi, silahlarını bırakmayı ve teslim olmayı teklif etti.

Azerbaycan Ordusu ayrıca, savaş esirlerine ve sivillere yönelik muamelenin Cenevre Sözleşmesi ve uluslararası insani hukukun gereklerine uygun olarak yürütüleceğini belirtir. Direniş varsa, her silahlı kişi tarafımızdan etkisiz hale getirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Olarak

Ermenistan Azerbaycan’a saldırdı! Azerbaycan karşı operasyon başlattı

Ermenistan, Azerbaycan’a ait tankların vurulduğu görüntüleri paylaştı

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…