Anasayfa Haberler BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

0

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol edilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da bulunduğu kritik Watya Hava Üssü’ne 5 Temmuz 2020 gecesi Fransız yapımı Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları tarafından bombalandığı ifade edildi.

Darbeci Hafter bağlısı Libya Ulusal Ordusu (LNA) propaganda hesapları üssün yaklaşık 9 kez vurulduğunu ve TSK tarafından konuşlandırılan MIM-23B Hawk sistemlerinin bazılarının imha edildiğini ifade ettiler.

Libya’daki faaliyetleri yakından gözlemleyen ve aktaran OSINT Editor sayfası Watya Hava Üssü’ne ait 5 Temmuz 2020 tarihli uydu görüntülerini yayınlayarak bahsi geçen hava saldırılarının yaşanmamış dahi olabileceğini ifade etti. Kimi kaynaklar ise saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri bağlısı uçakların gerçekleştirdiğini ifade etti.

Middle East Eye haber kuruluşu Türkiye Muhabiri Ragıp Soylu tarafından aktarılan bilgiye göre, Türk yetkililer Libya’daki Watya Hava Üssü’ne saldırı düzenlendiğini doğruladı.

Bir Milli Savunma Bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, “Hava üssünde yer alan Türkiye’ye ait bazı sistemler zarar gördü.”  Ragıp Soylu aldığı bilgiler ışığında saldırının Hafter güçlerince gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol edilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da bulunduğu iddia edilen kritik Watya Hava Üssü’nün dün gece Fransa yapımı veya Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları tarafından bombalandığı bilgisi mevcuttu.

TRT Arabic haber ajansı da Libya’daki Watiya Hava Üssü’nün dün gece savaş uçaklarınca hedef alındığı bilgisini geçti.

TRT Arabic tarafından aktarılan bilgiye göre, “Kaynaklar: üsse saldırı başlatan savaşçılar modern ve Rusya’nın Wagner’in Jufra üssünde bulunan paralı askerlerini desteklediği uçaklar arasından değil” diyerek üste hasar olmadığını ifade etti.

TRT Arabi’de Gazeteci olan Yaser Emre tarafından aktarılan bilgiye göre, @TRTArabi‘ye konuşan Libya UMH Operasyon Odası Sözcüsü, “UMH güçleri Sirte ve Cufra’da gerçek bir savaşa hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, “Savunma Bakanı Akar’ın ziyaretine ve Watya’nın Türkiye desteği ile alınmasına sizce kim karşılık vermiş olabilir” diyerek, “Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma BAE ve Mısır’ı çok kızdırdı.” ifadelerini paylaştı.

Hafter ordusundan Tuğgeneral Mahcoub ise yaptığı açıklamada 9 hava saldırısı gerçekleştirildiğini; Watya askeri hava üssünde konuşlu TSK’ya ait radarların ve savunma sistemlerinin vurulduğunu ifade etti. Mahcoub’un açıklamasından Watya saldırısını beklenmedik bir anda uygun bir vakitte gerçekleştirdiklerini de belirtti.

Ayrıca Watya Hava Üssü’ne yapılan saldırı sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri Siyasal Bilimler Profesörü Abdulkhaleq Abdulla paylaştığı twitte “BAE, tüm Araplar adına Türkiye’ye hak ettiği dersi verdi.” çirkin ifadelerini kullanarak BAE’nin darbeci ve savaş suçu işlemiş Hafter’i desteklediğini yeniden beyan etti. Daha sonra gelen tepkiler üzerine Abdulkhaleq Abdulla ilgili tweeti sildi.

05 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla Sirte genel durum haritası (Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı)

İlgili Olarak:

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

TSK hava savunma sistemlerini Watya hava üssüne konuşlandırdı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Almanya, NATO harcamalarına %10 destek verecek

NATO’ya gereğinden az destek verdiği gerekçesiyle ABD tarafından sürekli eleştirilen…