Anasayfa Haberler Barış Pınarı Harekatı için tüm hazırlıklar tamamlandı

Barış Pınarı Harekatı için tüm hazırlıklar tamamlandı

0

Milli Savunma Bakanlığı Barış Pınarı Harekatı hazırlıklarının tamamlandığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Barış Pınarı Harekatı öncesi tüm hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama;

“Bölgemizin istikrar ve huzuruna katkı sağlayarak Suriyelilerin güvenli bir yaşama kavuşabilmesi için Güvenli Bölge/Barış koridoru kurulması zaruridir. TSK, sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına asla müsamaha göstermeyecektir. Harekât için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.” şeklinde oldu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan bir diğer açıklamada ise “TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle ve “Ölürsem şehit kalırsam gazi” anlayışıyla mücadeleye hazırdır” ifadelerine yer verildi.

TSK’ya ait savaş uçakları belirlenen hedefleri vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda, barış koridoru oluşturulması maksadıyla başlatılacak ‘Barış Pınarı Harekatı’ öncesi belirlenen hedefleri vurmaya başladı.

6 Ekim 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Beyaz Saray tarafından paylaşılan basın açıklamasında; ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde askeri varlığını sonlandıracağı ve mahkum tutulan IŞİD militanlarının sorumluluğunun Türkiye’ye geçtiği ifade edilmişti. ABD ordusu, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn’daki iki gözlem noktasındaki askerlerinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasına yönelik ilk gelişmeler 7 Ekim günü sabah saatlerinde ABD Ordusu’nun bölgedeki üslerini tahliye etmesiyle canlılık kazandı. Bu gece yarısı ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Irak/Semalke sınır kapısı bölgesinde, terör örgütü YPG’ye silah sevkiyatı yapan bir konvoyu vurduğu yerel kaynaklarca ifade edildi. Aynı saatlerde TSK’ya bağlı topçu birlikleri tarafından, Suriye’de Haseke’nin kuzeyinde yer alan, Malikiye’deki terör örgütü YPG’ye ait noktalar top atışlarıyla vuruldu.

Suriye Radyosu’ndan yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları bölücü terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanılan 2 ikmal köprüsünü, 1 silah deposunu ve 1 silah mevzisini kullanılmaz hale getirdi. Vurulan silah deposunda çok miktarda tanksavar füzesi-ATGM ve karadan havaya omuzdan atılan füzeler olduğu da farklı kaynaklarda ifade ediliyor. Gerçekleştirilen hava harekatlarında yerel kaynaklar tarafından 5 teröristin etkisiz hale getirildiği yine ifade edilen başka bir husus.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…