Anasayfa Haberler TSK’ya ait jetler vurmaya başladı

TSK’ya ait jetler vurmaya başladı

0

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda, barış koridoru oluşturulması maksadıyla başlatılacak ‘Barış Pınarı Harekatı’ öncesi belirlenen hedefleri vurmaya başladı.

6 Ekim 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Beyaz Saray tarafından paylaşılan basın açıklamasında; ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde askeri varlığını sonlandıracağı ve mahkum tutulan IŞİD militanlarının sorumluluğunun Türkiye’ye geçtiği ifade edilmişti. ABD ordusu, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn’daki iki gözlem noktasındaki askerlerinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

Suriye sınırına askeri sevkiyat sürüyor

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere tank, zırhlı araç ve personel takviyesi sürüyor.

Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla bir süre önce Yayladağı ilçesine getirilen tankları taşıyan askeri araçlar, güvenlik önlemleri altında yola çıktı. İlçeden çıkış yapan tank araç yüklü 10 tırın Suriye sınırındaki farklı illerde konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla hareket ettiği öğrenildi. Öte yandan Türkiye’deki farklı birliklerden gönderilen komandoları taşıyan yaklaşık 80 zırhlı araçtan oluşan konvoy, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine ulaştı. Konvoyun Şanlıurfa’ya doğru ilerlediği gözlendi.

TSK’ya ait jetler havalandı

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasına yönelik ilk gelişmeler 7 Ekim günü sabah saatlerinde ABD Ordusu’nun bölgedeki üslerini tahliye etmesiyle canlılık kazandı. Bu gece yarısı ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Irak/Semalke sınır kapısı bölgesinde, terör örgütü YPG’ye silah sevkiyatı yapan bir konvoyu vurduğu yerel kaynaklarca ifade edildi. Aynı saatlerde TSK’ya bağlı topçu birlikleri tarafından, Suriye’de Haseke’nin kuzeyinde yer alan, Malikiye’deki terör örgütü YPG’ye ait noktalar top atışlarıyla vuruldu.

Suriye Radyosu’ndan yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları bölücü terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanılan 2 ikmal köprüsünü, 1 silah deposunu ve 1 silah mevzisini kullanılmaz hale getirdi. Vurulan silah deposunda çok miktarda tanksavar füzesi-ATGM ve karadan havaya omuzdan atılan füzeler olduğu da farklı kaynaklarda ifade ediliyor. Gerçekleştirilen hava harekatlarında yerel kaynaklar tarafından 5 teröristin etkisiz hale getirildiği yine ifade edilen başka bir husus.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…