Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Robonik’ten ABD’ye 65 milyon dolarlık drone ihracatı

Robonik’ten ABD’ye 65 milyon dolarlık drone ihracatı

0

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun ürettiği makineli tabancaları ABD’ye ihraç etmesi ile tanıdığımız Zenith Quest Corporation (ZQC) / ZNT Global ve ABD merkezli Will-Burt (WB) firması arasında kablolu drone alım anlaşması imzalandı.

Seyyar mast ve kule çözümleri üreticisi ABD’li firma ile ZQC/ZNT Global’in iştiraki Robonik Mekatronik Limited arasında bir işbirliği öngörülüyor. Robonik firmasının Türkiye’de üreteceği kablolu drone ürününü ABD’de ZQC tesislerinde satışa hazır hale getirilecek. ABD’li WB firması ise kablolu drone’u yangın söndürme araçları ve acil durum ortam aydınlatması başta olmak üzere ticari, güvenlik, sınır güvenliği ve askeri alanlarda pazarlayacak. Bu kapsamda ilk teslimat Aralık 2019’da gerçekleşecek. Bu anlaşma kapsamında üç yıl içinde 65 milyon dolar ihracat öngörülüyor.

Kablolu drone teknolojisi sınırsız havada kalma özelliği ve geniş faydalı yük seçenekleri ile sınır karakolları, operasyonlar, kalabalık kontrolü (miting, konser, etkinlik vb.) gibi uygulamalarda gözlem ve geniş alan gözetlemesi sağlıyor. Kablolu drone, sabit uygulamaların dışında kara ve deniz araçlarına entegre edilebiliyor.

BASAT Kablo Bağlantılı İHA

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Milli Muharip Uçak için Yıldırım Test Tesisi kurulacak

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldı…