Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Belçika MQ-9B SkyGuardian İHA’lar için sözleşme imzaladı

Belçika MQ-9B SkyGuardian İHA’lar için sözleşme imzaladı

0
MQ-9B Skyguardian

Belçika’nın ihtiyaçları doğrultusunda 4 adet MQ-9B SkyGuardian İHA tedariki için sözleşme imzalandı.

ABD merkezli General Atomics şirketi, MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracının (İHA) Belçika’ya üretimi ve teslimiyle ilgili olarak 188.9 milyon ABD doları değerinde sözleşme imzaladı. Sözleşmeyle ilgili haberler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın mevzu bahis İHA’ya satış onayı vermesinden 17 ay sonra geldi. Tedarik sürecinin 31 Mart 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor. 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiye göre sözleşme 4 adet orta irtifa uzun havada kalışlı İHA (MALE), iki adet sabit yer kontrol istasyonu, yedek parçaları ve destek teçhizatını kapsamaktadır. Kaynaklara göre Belçika SkyGuardian’ı ulusal, NATO ve Birleşmiş Devletler tarafından yönetilen müşterek harekâtları desteklemek için istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif amaçlı kullanmayı planlıyor. 

MQ-9B SkyGuardian
MQ-9B SkyGuardian

Belçika, ABD’den MQ-9B Skyguardian İHA satın alacak

ABD, NATO üyesi Belçika’ya General Atomics’in ürettiği MQ-9B SkyGuardian insansız hava araçlarının 600 milyon dolarlık bir anlaşma kapsamında satılmasına izni vermişti.

MQ-9 Reaper’ın bir üst versiyonu olan SkyGuardian, farklı kompozit malzemeler ve teknolojiyi algılama ve önleme ile NATO STANAG 4671 uçuşa elverişlilik gerekliliklerini karşılar. 24 metre kanat açıklığı, 15 bin metre irtifa ve 40 saat uçuş için yeterli yakıtı içerir. Yüksek Çözünürlüklü EO / IR Tam Hareketli Video sensörü, Buzlanma Önleme Sistemi, TCAS ve Otomatik Kalkış ve İniş sistemine de sahiptir.

Belçika’dan MQ-9B İHA siparişi

Air Recognition’a göre Belçika hükûmeti 2 adet MALE (Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı) sınıfı olan General Atomics MQ-9B SkyGuardian’ı satın almak için ABD ile pazarlık görüşmesi yaptığını Kasım 2018’de kabul etmişti.

Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput: MALE sınıfı İHA’ların operasyonlarda giderek daha önemli bir rol almaya başladığını belirterek bu satın alma ile önemli bir savunma açığının kapatılmasına rağmen yine de bu tür insansız hava araçlarının Avrupa açısından sorun teşkil ettiğini çünkü MALE sınıfı insansız hava araçlarını operasyon esnasında kullanmanın karmaşık bir iş olduğunu açıklamıştı.

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…