Anasayfa Haberler Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Typhoon savaş uçaklarına AESA radarı

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Typhoon savaş uçaklarına AESA radarı

0

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Typhoon savaş uçaklarına elektronik destek ve elektronik saldırı kapasitesi sağlanacak.

DE&S, RAF Typhoon için yeni bir radarın geliştirilmesine devam etmek için 317 milyon sterlinlik kaynak ayırdı. Yapılan anlaşma ile Birleşik Krallık’ta 600’den fazla yüksek vasıflı işi güvence altına alacak ve Kraliyet Hava Kuvvetleri Typhoon savaş uçakları için elektronik destek ve elektronik saldırı kapasitesi sağlanacak.

BAE Systems ve Leonardo’nun müşterek yürüteceği anlaşma ile 300’den fazlası Leonardo’nun Edinburgh tesisinde olmak üzere Birleşik Krallık’ta 600’den fazla yüksek vasıflı işi güvence altına alacak. Bu projeyle birlikte Birleşik Krallık, altıncı nesil savaş uçağı programı TEMPEST için ortaya konana Future Combat Air System (FCAS) vizyonu için gerekli olan radar teknolojisinin gelişimini sağlayacak. Ayrıca bu proje Birleşik Krallık’ın radar teknolojilerinde ön saflarında kalması, son derece uzmanlaşmış, dünya lideri bir endüstri üssü sağlaması için gerekli adım anlamına geliyor.

Tempest & EuroFighter Typhoon EF-2000

“Bu gelişme, RAF’a en son radar kabiliyetini sağlamak için endüstri ile yıllarca süren ortak çalışmanın sonucudur. Birleşik Krallık endüstrisinde yüzlerce yüksek vasıflı işi sürdürecek. Birleşik Krallık’ın gelecekteki muharebe havası stratejisinin merkezinde yer alıyor ”

Avrupa ortak radar sistemi (ECRS) Mk2 olarak bilinen aktif faz dizinli radar (AESA), ‘geleneksel’ radar yeteneklerine ek olarak elektronik harp ve elektronik saldırı kapasitesine sahip olacak. Bu kapasitelerin amacı ise yüksek güç, geniş bantlı sinyal bozma ile düşman hava sahalarını saptamak ve onları ortadan kaldırmak.

ECRS Mk2

DE&S Combat Air Direktörü Air Vice Marshall Keith Bethell konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Typhoon için yeni nesil radar kapasitesinin geliştirilmesine yönelik sözleşmenin duyurulmasından çok memnunum. Bu, ECRS Mk2 tasarımının gelişimini bir prototip radarına doğru ilerletmek için anlaşmaları pekiştirmek için Avrupa ortak ülkelerindeki meslektaşlarımızla birlikte çalışan Birleşik Krallık’taki Typhoon Enterprise’ın sıkı çalışmasının bir ürünüdür. Bu projenin Combat Air Stratejisi ile güçlü bağları var ve müthiş bir öncü yetenek sunmayı vaat ediyor. Bu yetenek, Typhoon’un dünya çapında bir savaş havası platformu olarak devam eden gelişimi için ya da gelecek yıllarda Future Combat Aircraft sisteminin bir parçası olarak devam edebilir.Birleşik Krallık endüstrisi için önemli bir zamanda geliyor, teknolojik yenilikler inşa ediyor ve gelecek için çok şey vaat ediyor.”

DE & S’nin Typhoon teslimat ekibi tarafından müzakere edilen radar geliştirme programı, Birleşik Krallık genelinde yüzlerce yüksek vasıflı işin sürdürüldüğünü görecektir.

Leonardo’nun Edinburgh’daki tesisine ek olarak, Leonardo’nun Luton tesisinde 100, Lancashire’daki BAE Systems’ın tesisinde 120, BAE’nin Dunfermline, Fife’daki tesisinde ve Stevenage’deki alt yüklenici Meggitt’de 50 personel daha var. Leonardo, RAF’ın özel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan yeni radarın geliştirilmesine liderlik ediyor. BAE Systems, Typhoon uçağına entegrasyonunu sağlayacak.

Şu anda, Typhoon mekanik tarama yapan bir radarla donatılmıştır, ancak gelecekte Typhoons’u yeni ECRS Mk2 donanımına yükseltmesi planlanmaktadır.

Radar teknolojisi, en zorlu ortamlarda havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda algılama, tanımlama ve izleme yeteneği dahil olmak üzere gelişmiş modlara erişim sağlar. Aynı zamanda ECRS Mk2’nin elektronik harp kabiliyetiyle birlikte, RAF’ın Birleşik Krallık kara ve deniz kuvvetlerini koruyabilmesini ve ihtiyaç duyduğu her yerde hava gücü sağlayacaktır.Ek olarak, çığır açan bir çok amaçlı faz dizinli radarın piyasaya sürülmesi, Typhoon’un ihracat pazarında sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü arttıracak.

Birleşik Krallık’ın programı, Almanya ve İspanya’nın bir E-Tarama radarı için kendi ulusal gereksinimlerini karşılama taahhüdüne paralel olarak geliştirilmektedir. RAF Typhoon uçağının 2020’lerin ortalarından itibaren donatılması planlanıyor.

 

İlgili Olarak

Avrupa Semalarında iki Rakip Typhoon & Rafale

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, Birleşik Krallık ile donanma teknolojileri geliştirecek

Amerikan Donanması, ABD dışındaki ilk inovasyon merkezinin açılışını Londra’da yaptı. Lond…