Anasayfa Haberler Brezilya Hava Kuvvetleri ilk Gripen savaş uçağını teslim alıyor

Brezilya Hava Kuvvetleri ilk Gripen savaş uçağını teslim alıyor

0

Brezilya Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Saab, Gripen savaş uçağıyla teslim edilmek üzere yola çıkarıldı

Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından tercih edilen Saab, Gripen E / F savaş uçaklarının pilot ve bakım personeli yönelik eğitim faaliyetleri devam ederken ilk teslimat için uçak yola çıktı. Eğitim faaliyetleri kapsamda Brezilya Hava Kuvvetleri’nden pilot 49 dakika süren ilk uçuşunu İsveç’te gerçekleştirmişti. Ağustos 2020’de gemiye yüklenen Gripen E/F savaş uçağının 20 Eylül 2020 gününde Brezilya’da olması bekleniyor.

Saab, Gripen E/F  savaş uçaklarının ilk kez yurt dışında, Brezilya’da üretimi gerçekleştirerek yeni bir boyuta geçirme kararı almıştı. Güncel olarak Brezilya’daki tesiste İsveç’teki eğitim programına katılmış ve halihazırda katılmakta olan 70 kadar nitelikli personel bulunmaktadır.

Brezilya Hava Kuvvetleri bağlısı Saab Gripen savaş uçağı

2014 yılında Saab, Brezilya Hükûmeti ile 36 adet Gripen E / F uçağının geliştirilmesi ve üretilmesi için sözleşme imzaladı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Brezilya’nın ilk Gripen E uçağı teslim edildi. Böylece uçağın uçuş testlerine başlandı. Yurt dışı üretim projede yeni bir dönüm noktası oldu. Buna göre, Brezilya,  São Paulo’daki tesiste Gripen uçaklarının üretimine başlandı.

Gripen avcı uçağının tek koltuklu versiyonunun kuyruk konisi ve ön gövdesi üretime giren ilk parçalar oldu. Daha sonra, iki koltuklu versiyon için aerodinamik frenler, arka gövde, kanat parçaları ve ön gövde de tesiste üretilecek.

Saab yetkilisi Jonas Hjelm, ”Bu, Gripen programındaki teknoloji transferinin bir başka sonucudur. İsveç’teki Saab tesislerinde Brezilyalı mühendis ve montaj elemanlarının eğitimine dayanarak ve üretim hattımızda mevcut olan standartları takip ederek Brezilya’da nitelikli bir üretim hattı kurmayı başardık.” dedi.

Gripen Next Generation

Saab JAS 39 Gripen Next Generation

Saab ilk versiyonlarıyla çok popüler olmayan Gripen, Next Generation(E ve F) modelleri ile zayıf yönlerini güçlendirerek ortaya farklı yetenekleri olan güçlendirilmiş bir uçak koyuyor. İlk versiyonlarına göre havada yakıt ikmali yapabilen, menzili arttırılmış, motoru ve radarı güçlendirilmiş bu yeni Gripen Helmet-mounted display HMDS (Kaska entegre görüş) ve geniş güçlü bir mühimmat seçeneği sunuyor.

1980’lerin başında geliştirilmeye başlanan Gripen, Dranken ve Viggen uçaklarının yerini alması planlanmaktaydı. Uçağın tasarım felsefisi; ekonomik, kolay idame edebilen, kolay konuşlanabilen her tür görev için esnek bir uçak yaratmaktı. İsmini İsveç dilindeki Jakt (avcı), Attack (taaruz) ve Spaning (keşif) kelimelerinin baş harflerinden alan JAS 39 Gripen iyi ekonomik bir genel maksat uçağıdır.” 

İlgili Olarak

Brezilyalı pilotların Gripen savaş uçağıyla eğitimleri devam ediyor

İsveçli Saab, Brezilya’da Gripen E / F savaş uçağı üretecek

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, Suriye’ye M2A2 Bradley ZMA sevk etti

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) kapsamında Suriye’nin…