Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Birleşik Krallık’ta VIP Voyager uçağından F-35B’lere havada yakıt ikmali

Birleşik Krallık’ta VIP Voyager uçağından F-35B’lere havada yakıt ikmali

0

RAF (Kraliyet Hava Kuvvetleri) bağlısı VIP Voyager (ZZ3336) uçağı, Oxfordshire’daki RAF Brize Norton’daki üssüne gelip boyama işlemine tabi tutulduktan sonra asli görevi olan havadan yakıt ikmalini F-35 ve Typhoon uçakları ile gerçekleştirdi.

Birkaç haftalık özenli çalışmanın ardından, Voyager’ın personel taşımak da dahil olmak üzere tüm operasyonel rolleri üstlenmeye hazır olduğu doğrulandı. RAF Brize Norton’dan havalanan uçak, günün çoğunu ortak Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması tatbikatında yer alan savaşçılara yakıt ikmali sağlamak için havada geçirdi.

Şu an için VIP Voyager ‘günlük işine’ geri dönerken, uçak yakında VIP rolünü yerine getirecek. Bakanlık ve Kraliyet ticari, diplomatik ve diğer görevler için taşınırken dünya çapında Birleşik Krallık’ın bayrağını taşıyacak.

Sadece görsel tasarımla ilgili olmayan aynı zamanda kamaşık bir mühendislik de gerektiren projeyi geliştirmesi için AIRBUS seçildi. Daha sonra belirlenen bütçe ve zaman kapsamında teslimatların yapılması için Marshall Aerospace and Defence Group tercih edildi.

Voyager, 111.000 kg yakıt kapasitesi ile sınıfında en yüksek orana sahiptir. 4 saatlik bir görev esnasında 50.000 kg yakıt ikmali yapabilmektedir.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…