Anasayfa Haberler UMH ordu sözcüsü: Sirte ve El-Cufra yabancı paralı askerlerin işgali altında

UMH ordu sözcüsü: Sirte ve El-Cufra yabancı paralı askerlerin işgali altında

0

Ganunu: Sirte ve El-Cufra’nın kurtuluşu her zamankinden daha önemli

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Libya’da meşru hükümet olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Mohamed Ganunu yaptığı açıklamada, Sirte ve El-Cufra bölgelerinin Rus paralı askerlerinden ve yerel suç çetelerinden kurtarılmasının ve Libya’da kaçabilecekleri her yerde onları izlenmesinin her zamankinden daha zorunlu hale geldiğini söyledi.

Ordu sözcüsü Ganunu 27 Haziran 2020’de yaptığı basın toplantısında, “Yabancı paralı askerlerin Sirte ve El-Cufrah’ı işgal ettiği bir dönemde ateşkesin tartışılması anlaşılmaz” dedi. Ganunu, “Yukarıda belirtilen bölgelere dayanan yabancı paralı askerler, Hafter’i destekleyen ülkeler tarafından sağlanan silahlarla donatılmıştır, aynı ülkeler Rus, Suriye ve Afrika paralı askerlerinin varlığından sorumludur. Bölgelerdeki Libya petrol sahaları üzerinde kontrol yürütmeyi amaçlıyorlar.” ifadelerinde bulundu.

18 Mayıs 2020’de başkent Trablus’un güneybatısındaki Watya Hava Üssünde UMH güçlerinin kontrol sağlaması sonrası, Trablus ekseninde darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan uzun süredir varlık gösterdiği bölgeler tekrar UMH kontrolü altına girdi. 11 Haziran 2020’den sonra UMH güçleri Sirte kenti ile El-Cufra hava üssü eksenlerinde ilerleme kaydetmek üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

tskmap.net

İlgili Olarak:

İtalya Dışişleri Bakanı görüşmelerde bulunmak üzere Libya’da

ABD Afrika Komutanlığı’ndan yetkililer Libya’da UMH ile görüştü

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…