Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Birleşik Krallık’tan 2.5 milyar poundluk denizaltı yatırımı

Birleşik Krallık’tan 2.5 milyar poundluk denizaltı yatırımı

0

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Gavin Williamson, Savunma Bakanlığı’nın İngiltere’nin denizaltı üretim projelerini destekleme amacıyla 2,5 milyar poundluk bir yatırım yaptığını duyurdu.

Yapılan duyuruya göre, İngiliz denizaltılarının evi olan Barrow-in-Furness, Cumbria’da BAE Systems’ın tersanesinde İngiltere’nin dört adet, nükleer mühimmata sahip Dreadnought sınıfı denizaltı üretiminin bir sonraki aşamasını hızlandırmak için 960 milyon sterlin değerinde sözleşme imzalandı.

Ayrıca, Savunma Bakanlığı’nın Kraliyet Donanması’na yedinci Astute sınıfı avcı-katil denizaltı üretimi için 1,5 milyar sterlinlik bir sözleşme imzaladığı ve denizaltının Agincourt olarak adlandırılacağı açıklandı. Agincourt, Kraliyet Donanması’ndaki 1415 Agincourt Savaşı’na ithafen adlandırılan altıncı deniz taşıtı olacak.

Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Gavin Williamson şunları söyledi: “Nükleer denizaltılarımıza yaptığımız bu milyarlarca poundluk yatırım, Birleşik Krallık’ın güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığımızı gösteriyor. Agincourt, İngiliz Donanması’na şimdiye kadar giren en güçlü araç olacak ve Kraliyet Donanması’nın yedi adet güçlü avcı-katil denizaltıdan oluşacak saldırı filosunu tamamlayacak. Nükleer caydırıcılığımız, karşılaşabileceğimiz en büyük tehlikelere karşı nihai savunmamızdır. Bu sadece silahlı kuvvetlerimiz için büyük bir destek değil, aynı zamanda bu ülkede denizaltı üretiminin kalbi olan Barrow için de önemi büyük. Bugünkü haberlerle tekrar görmüş olduk ki, BAE Systems’ın denizaltı çalışmaları, 8000 kişilik istihdam sağlıyor ve tedarik zincirinde devam eden projelerle birlikte ek olarak binlerce kişiye daha iş fırsatı sunmuş oluyor. Böylelikle ülkenin refah seviyesi üst düzeyde tutulurken ülke çapında fırsat kapıları da aralanıyor.”

Williamson, bu açıklamaları Cumbria’daki tersanede, işçi ve çalışanların önünde yeni bir denizaltı yapım tesisinin açılışını işaret ederken yaptı. Açılacak olan Central Yard Facility, 26.700 metrekare büyüklüğe ve 45 metre yüksekliğe sahip olacak. Sahip olduğu bu büyüklükle tesis, 21 adet olimpik yüzme havuzuna eşdeğer bir hacme kavuşmuş olacak.

Kurulacak olan bu tesis, yeni Dreadnought sınıfı denizaltıların her bir bölümünü giydirmek ve test etmek amacıyla kullanılacak. Böylelikle Dreadnought Denizaltı Programı ikinci aşamasına geçilirken ilk denizaltının tasarım ve inşası burada devam edecek. Ayrıca inşa edilecek ikinci denizaltıda kullanılacak nükleer itki sistemlerinin dizaynının ve imalatının da burada yapılması planlanıyor. Bunun için BAE Systems ve Rolls-Royce ile sırasıyla 900 milyon £ ve 60 milyon £’luk anlaşmalar imzalandı.

Savunma Bakanı Guto Bebb Derby’de yaptığı açıklamada, BAE Systems ve Rolls-Royce ile yapılan anlaşmanın şehirde 700 kişilik bir istihdam sağlayacağını duyurdu.

Son olarak, Rolls-Royce Denizaltılar Başkanı Steve Deardan’ın aktardığına göre Dreadnought sınıfı daha basit olacak, % 30 daha az bakım gerektirecek ve servis maliyetlerinde azalma sağlayacak olan yeni nesil Deniz Basınçlı Su Reaktör Teknolojisi ile güçlendirilecek.

Kaynak: defense-aerospace.com (14.05.2018)

Haber: defenceturk.net

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…