Anasayfa Haberler Boeing, F/A-18E/F Super Hornet’lerin operasyonel hizmet ömrünü uzatacak

Boeing, F/A-18E/F Super Hornet’lerin operasyonel hizmet ömrünü uzatacak

0

Pentagon, Super Hornet jetlerinin operasyonel hizmet ömrünü uzatmak için Boeing firması ile 172 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

ABD Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Boeing Co.’nun 23 adet F/A-18E/F Super Hornet uçağının operasyonel hizmet ömrünü uzatmak için daha önce verilmiş bir sözleşmede $172,2 milyon değerinde bir değişiklik yaptığını bildirdi.

Sözleşme değişikliği şartlarına göre, Boeing uçakların operasyonel hizmet ömrünü 6.000 uçuş saatinden 10.000 uçuş saatine kadar uzatacak.

Çalışmalar San Antonio, Teksas’ta yapılacak. Çalışmaların Mayıs 2022’de tamamlanması bekleniyor.

Super Hornet, hava üstünlüğü, hassas güdümlü silahlarla gündüz ve gece görevi, jetlere eskortluk ve yakın hava desteği dahil olmak üzere birçok görevi gerçekleştiren düşük gözlemlenebilir bir uçaktır.

F/A-18E/F Super Hornet, İlk Uçuşunu Kasım 1995’te Yaptı

F/A-18E/F Super Hornet, tek kişilik E modelinde ve iki kişilik F modeli olacak şekilde üretilmiştir. F/A-18E/F , orijinal Hornet modelinden %25 daha büyüktür ve manevra kabiliyeti, menzil, yük bakımından daha gelişmiştir, ayrıca daha güçlü motorlara sahiptir. Boeing’in McDonnell Douglas firmasıyla birleşmesinden sonra, 1999’da ABD Donanması bünyesinde operasyonel servise girdi.

Boeing, bu zamana kadar ABD Deniz Kuvvetleri’ne 430’dan fazla F/A-18E/F Super Hornet teslim etti.

Boeing’e göre, uçak gemilerinde konuşlu F/A-18E/F ve EA-18G uçakları, kara konuşlu hava üslerinde sorunsuzca çalışabilme esnekliği ile ABD Donanmasına bağlı uçak gemilerinde 2035 yılına ve daha sonraki yıllara kadar operasyonel hizmet verecek.

İlgini Çelebilir!

ASELSAN kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltti

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir d…