Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Boeing ve Enodezyalı PTDI askeri havacılıkta işbirliği yapacak

Boeing ve Enodezyalı PTDI askeri havacılıkta işbirliği yapacak

0

Boeing ve Endonezya’nın havacılık ve uzay grubu PT Dirgantara (PTDI)’nın, sanayi işbirliğini genişletmek için bir anlaşma imzaladığı duyuruldu.

Ağustos ayı sonlarında ABD’de imzalanan bir mutabakata göre, iki şirket “üretim teknolojileri, sertifikasyonlar ve dikey kalkış ürünlerinin desteklenmesi ve bakımı” faaliyetlerini içeren potansiyel işbirliği fırsatlarını keşfetme konusunda anlaştılar.

Açıklamada, mutabakatın Endonezya’nın havacılık endüstrisinin büyümesini destekleyeceği ve Endonezya silahlı kuvvetlerine yeni teknolojiler sağlayacağı belirtildi. Boeing ve PT Dirgnatara’nın hali hazırda ticari havacılık sektöründe bağlantıları mevcut ancak bu savunma sanayi alanında yapacakları ilk anlaşma olacak. Boeing’in Güneydoğu Asya Başkanı Skip Boyce şunları söyledi: “Mutabakatı, Endonezya’nın mevcut ve gelecekteki ekonomik kalkınma vizyonunun yanı sıra ülkenin havacılık sektörünün büyümesine destek için önemli bir adım olarak görüyoruz.”

CH-47F Chinook gündemde

Şirketlerce teyit edilmemesine rağmen, dikey kalkış ürünlerine yapılan atfın, Endonezya’nın CH-47F Chinook ağır yük nakliye helikopterleri alımına yönelik ilgisini destekler nitelikte. Endonezya hükümeti Endonezya ordusu için 10 adet CH-47F Chinook satın almayı düşündüğünü geçmişte teyit etmişti. 2016 sonlarında Boeing, Jakarta’nın platformun en son versiyonu olan CH-47F nakliye helikopteri için ABD hükumetinden fiyat ve kullanılabilirlik konusunda bir bilgilendirme talebinde bulunduğunu doğrulamıştı.

Kaynak: Jane’s

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…