Anasayfa Özgün Yazılar Sistemler ve İncelemeler Bordo Berelilerin Nano İHA’sı

Bordo Berelilerin Nano İHA’sı

0

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanmış Özel Kuvvetler Komutanlığı tanıtım videosunda TSK’nın en güzide birliklerinden olan Özel Kuvvetlerin imkan ve kabiliyetlerine yer verildi. Videoda dikkat çeken ekipmanlar arasında avuç içine sığabilecek kadar küçük olan Nano İHA PD-100 Black Hornet de yer aldı.

Son dönemde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sivil ve askeri amaçlı drone/İHA kullanımı artarken farklı sınıflarda binlerce İHA dünya ordularında hizmet veriyor. Nano sınıfta İHA’lardan biri olan PD-100 Black Hornet de bunlardan biri. Peki Nano İHA’ların bu kadar küçük olmasının “sebebi nedir?” diye soruyor olabilirsiniz.

PD-100 Black Hornet gibi Nano İHA’lar harekât imkanlarının kısıtlandığı bina içleri ve meskûn mahallerde hafif, küçük ve sessiz yapıları sebebiyle dünyada özel kuvvetler tarafından tercih ediliyor. Özel operasyonlar öncesi keşif ve gözetleme ile durumsal farkındalığı arttırmak için uçurulan Nano İHA’lar radyoaktif ve kimyasal sızıntı riski olan bölgelerde de görev yapabiliyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığının yanı sıra Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı tarafından da kullanılan PD-100 Black Hornet Nano İHA “Prox Dynamics” firması tarafından geliştirildi. Görsellerde de görüldüğü üzere 4 rotorlu yapı yerine minimize helikopter yapısında olan bu İHA, önündeki kamera ile uçuş esnasında canlı görüntü aktarımı yapıyor.

PD-100 Black Hornet bir dakika içinde uçuşa hazırlanarak açık ve kapalı mekanlarda operasyon yapabilme kabiliyetine sahip. Nano yapısı sayesinde her operasyon bölgesine kolaylıkla taşınabilen PD-100 Black Hornet yine  nano yapısı sayesinde belirli bir mesafe sonrası neredeyse gözle görünmemekte ve sesi duyulmamakta.  1,6 km menzile ve 25 dakika uçuş süresine sahip olan PD-100 sadece 18 gram ağırlıkta ve yönlendirilebilir elektro optik kameralar ile canlı görüntü aktarımı yapabilmekte.
PD-100 Black Hornet’i kullanacak operatörler için kompleks ve zorlayıcı senaryoları içeren geniş yelpazedeki gerçekçi simülasyonları barından bir simülatör de sunan Prox Dynamics firması, PD-100 Black Hornet’i yeniden kullanılabilen, ekonomik, uçuşa kolay hazırlanabilen ve kullanımı kolay bir nano drone olarak tanımlıyor.

 

 

Cem Güdür – DefenceTurk.net

Kaynak:

  • Prox Dynamics
  • Webtekno

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Gelişmiş Siber Saldırının 7 Aşaması: Siber Ölüm Zinciri | Cyber Kill Chain

“Bu yazı iki bölümden oluşması planlanan çalışmanın ikinci bölümü olup, Lockheed Mar…