Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Endonezya ve Güney Kore’den 1 milyar dolarlık denizaltı sözleşmesi

Endonezya ve Güney Kore’den 1 milyar dolarlık denizaltı sözleşmesi

0

South China Morning Post’un haberine göre, Endonezya, üç adet yeni dizel denizaltı için Güney Kore merkezli gemi mühendislik şirketi olan Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ile 1 milyar dolar tutarında anlaşma imzaladı. Ayrıca Endonezya merkezli gemi mühendislik şirketi olan PT PAL, bu denizaltıların yapımın da büyük bir rol alacağı belirtildi.

Endonezya Savunma Bakanlığı İktisap Programı İdaresi Başkanı Wang Jung-hong, ”Güney Kore merkezli gemi mühendislik şirketi olan Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ile üç Tip 209/1400 dizel denizaltı (SSK) için 1 milyar dolar tutarında anlaşma imzalamıştır” açıklamasını yaptı. Anlaşma 12 Mart’ta Batı Java’da, Bundung’da imzalandı. Güney Kore Savunma İktisap Programı İdaresi Başkanı Wang Jung-hong, yeni projenin iki ülkenin savunma sanayi iş birliklerini güçlendirmesine ivme kazandıracağını söyledi.

Denizaltılar ülkenin Nagapasa sınıfının devamı niteliğinde olacak. Nagapasa sınıfı sözleşmesindeki iki denizaltı daha önce teslim edilmişti. Alugoro ismindeki üçüncü denizaltı ise 11 Mart’ta denize indirildi.

Ocak 2019’un başından beri devam eden SSK’larla ilgili müzakerelerin ilerleyişinde güncellenen sanayi kaynakları da, PT PAL’in DSME ile yapılan bu yeni anlaşmada, bir teknoloji transferi programı kapsamında daha büyük iş paylaşım rollerini üsleneceğini doğruladı. Genel olarak sınıfının dördüncüsü olacak olan denizaltının yani sözleşmeye giren ilk denizaltı için, SSK’nın altı modülünden ikisi Surabaya’da PT PAL tarafından inşa edilecek ve DSME geri kalanları Güney Kore’de inşa edecek. Endonezya yapımı modüller, montaj için Güney Kore’ye gönderilecek. Sınıfında beşinci olacak olan ikinci denizaltı için PT PAL, DSME’nin geri kalanı Okpo’da inşa ettiği altı modülden dördü Surabaya’da inşa edecek. İlk denizaltıda olduğu gibi PT PAL tarafından Surabaya’daki binada yapılan modüller, son montaj için Güney Kore’ye gönderilecek.

Ayrıca sözleşmede sınıfının altıncısı olacak ikinci sözleşmedeki üçüncü denizaltı için PT PAL başlangıçta tüm denizaltıların inşa edilmesini önerdi. Güney Kore, Endonezya ile 2011 yılında da üç adet denizaltı satışı konusunda anlaşma yapmıştı.

Nagapasa sınıfı denizaltı, DSME firması tarafından üretilen Alman Type 209 denizaltısının bir başka versiyonu olup 1400 ton ağırlığına sahip. Su altıda ki hızı 21 knot olup 10.000 deniz menziline (mil) çıkabilmektedir. 8 torpido fırlatma tüpü bulunan denizaltı, 14 adet 533 mm’lik ağır torpido taşıyabilmektedir.

İlgini Çelebilir!

Baltık Denizi’nde dev NATO tatbikatı yarın başlıyor

Almanya’nın Baltık Denizi limanı Kiel’de 9 Haziran Pazar günü başlayacak olan …