Anasayfa Haberler Genel Haberler Çin savunma bütçesi %6.6 artarak 178.2 milyar Amerikan dolarına ulaştı

Çin savunma bütçesi %6.6 artarak 178.2 milyar Amerikan dolarına ulaştı

0
Çin, askeri projeleri için 1.268 trilyon yuan (178.2 milyar $) ayırdı
Ulusal Halk Kongresi’ne (NPC) sunulacak bir bütçe taslağı raporuna göre, savunma bütçesi büyüme oranı 2011 yılında %12,7 iken 2020 yılında % 6,6’ya geriledi. Bu yılın Ocak ayında yayınlanan SIPRI( Stockholm Uluslararası Barış Araştıma Enstitüsü) raporu, Çin’in ABD’nin arkasında, Rusya’nın önünde dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi olduğunu gösteren raporu yayınlamıştı. Bir askeri uzman olan Wei Dongxu, Global Times’a yaptığı açıklamada “savunma bütçesinin artırılması, Çin ordusunun ana programlarının ve önemli harcama alanlarının salgından etkilenmemesini ve programlarda gecikmelerin engellenmesini sağlayabilir.” dedi.

Çinin savunma bütçesi ABDyi rahatsız etti

ABD, Çin’in askeri harcamalarından rahatsız

Çin, ABD ve Rusya gibi yeni nesil nükleer silahlar üretmekten ziyade, enerji, ham madde ve gıda tedarik yollarını ve ticaret yollarını korumaya yönelik konvansiyonel silahlanmaya odaklanmış görünüyor. ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats’ın bu konudaki yorumu, meseleye hangi açıdan bakılması gerektiğini özetler nitelikte.

Coats’a göre Çin yalnızca 8 milyar doları 68 farklı ülkedeki jeostratejik pozisyonunu güçlendirmek için harcayacak. Çin söz konusu ülkelerde ekonomik ve ticari çıkarlarını korumanın ötesinde, askeri tesisler de inşa ediyor.

Çin, ABD’nin bölgedeki olası bir deniz ablukasını ve Hindistan gibi bölgesel rakiplerinin meydana getireceği coğrafi engelleri aşmak istiyor. Buna bağlı olarak Pakistan, Sri Lanka ve Cibuti gibi ülkelerde hem üsler kurduğu hem de limanlar kiraladığı bilinen bir durum.

Deniz aşırı limanlar ve üslerle etki alanını genişleten Pekin yönetimi, Güney ve Doğu Çin denizlerindeki statüsü tartışmalı kayalık ve mercan adalarına da bir bir yerleşiyor. Çin ordusu bu kayalık ve adaları savaş uçakları, pistler, hangarlar, radar tesisleri ile donatıyor. Pasifik okyanusundaki Amerikan donanmasının hareketliliğini takip etmek için ise “akustik sensör” sistemleri kullanıyor.

Çin'in Afrika genelinde askeri üsler kurması ABD'yi korkuttu
Çin, Ordusuna ait savaş gemisi Cibuti’ye uğurlarken

Uzmanlar Çin’in savunma harcamalarının nicelik anlamında değil, nitelik anlamında da önemli adımlar getireceğini belirtiyor. Akıllı silahlar ve elektronik sistemler anlamında Çin Halk Ordusu’nun kapasitesinin artırılmasının amaçlandığına işaret ediyorlar. Beşinci nesil savaş uçakları üzerinde çalışan Çin, savunma sanayisinin kısa süre önce J-20 hayalet uçaklarını sahaya sürdü ve Rusya’dan satın aldığı Sukhoi-35 uçaklarını hizmete aldı. Diğer önemli konu ise Rusya’nın  S-400 yüksek irtifa hava savunma sistemlerini teslim etmeye başlaması.

Çin, ABD ana karasına ulaşacak menzile ve çok sayıda savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip DF-41 kıtalar arası balistik füzelerini 2018 yılında konuşlandırmaya başladı. Bu da Amerikan donanmasının manevralarını planlarken göz önüne alması gereken bir başka caydırıcı unsur olarak öne çıkıyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Trablus’ta

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik, A…