Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Leopard 2A4 modernizasyonuna ne oldu?

Leopard 2A4 modernizasyonuna ne oldu?

0

Fırat Kalkanı Harekatı sonrası “acil” olarak ihtiyaç duyulan Leopard 2A4 modernizasyonunda hala gelişme yok

Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlangıcı dördüncü yıla yaklaşıyor. Türkiye’nin terörle mücadele amacıyla Suriye’ye muharip olarak gerçekleştirdiği ilk harekat olan Fırat Kalkanı Harekatı süresince Türkiye’nin tank kayıpları öne çıkmış ve tank modernizasyon çalışmalarının ihtiyacı hissedilmişti.

Güvenlik ve Savunma Sanayii araştırmacıları TSK’nın müdahalesinde tankların eksiklerini henüz harekatın ilk günlerinde kayıplar gelmeden önce anlamış ve eksiklikleri dillendirmişti. Harekatın başlangıcında M60A3 tankları öne çıkarken verilen kayıplar sonrası M60T ve Leopard 2A4 tankları ön cephede kullanılmıştı. Zırh korumaları M60A3 tanklarına göre daha iyi olan bu iki tank kayıpları azaltsa da erken uyarı sistemlerinin eksikliği hissedilmeye devam etmişti.

Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında elde edilen tecrübeler ışığında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki M60T ana muharebe tanklarından bir bölümünün modern tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik olarak başlatılan M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi’nde imzalar IDEF’17 Fuarı kapsamında 11 Mayıs 2017’de atıldı.[1]

Fırat M60T Modernizasyonu Projesi’nde ASELSAN’ın sistem çözümünü oluşturması ve entegrasyon faaliyetlerini tamamlaması geçmişteki öngörülü yaklaşımı sayesinde sadece 20 gün sürdü.[2]

Gizemli: Leopard 2 Modernizasyonu

Leopard 2A4’ler 2005 yılı sonrası Almanya’dan 298 ve 56 adetlik iki pakette ikinci el olarak tedarik edildi. İkinci paketteki 15 tank, yedek parça olarak kullanılmakta.

Aselsan, Leopard 2A4 tankları için Leopard 2NG paketini geliştirerek ilk prototipi 2011 yılında üretmişti. Aselsan Leopard 2 NG projesinde yurt dışından tedarik edilen hazır koruma paketi kullanıyordu.

Solda Leopard 2 NG, Sağda Leopard 2A4

Ancak BMC tarafından yürütülen ve resmi imza töreni yapılmayan Leopard 2A4 modernizasyonu ile ilgili projede ilk açıklamaların üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen bir gelişme olmadı. 2019 yılı içerisinde proje ile ilgili çeşitli olumsuz söylentiler yer aldı. Bu söylentiler ile ilgili olumlu ya da olumsuz resmi bir açıklama yapılmadı.

Mart 2019’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nda inceleme ve denetlemelerde bulunduğu ziyarette üzerinde çalışılan bir prototipin görüntüsü basına yansımıştı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ziyareti ile birlikte BMC tarafından modernizasyon çalışması yürütülen Leopard 2A4 tankları ilk kez gün yüzüne çıkmıştı.[3]

Yine Mart 2019’da sosyal medyada ERA panelleri ile donatılmış test edilen çeşitli Leopard 2 fotoğrafları yer almıştı.

2020 Ocak ayında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda düzenlenen 2019 değerlendirmesi ve 2020 hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenlenmişti. Toplantıda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e tank modernizasyonlarına ilişkin soruyu Defence Turk temsilcisi yöneltmiş ve projelerin devam ettiğine yönelik detay içermeyen bir cevap almıştı.

BMC’nin özellikle Rheinmetall ve Malezyalı Etika Strategi SDN BHD ile olan RBSS ortaklığı bozulduktan (iddia) sonra bu projede uzun süre ilerleme olmaması dikkat çekici bir gelişme.

Son olarak Roketsan’ın 2020 broşüründe firmanın zırh çözümlerine yönelik resimler arasında Leopard 2 (A4’e kadar olan düz kule tasarımlı versiyonu) tankının gövdesine uygun bir zırh yerleşimi örneği yer aldı. Görseldeki tankın üzerinde zırh plakaları ile Patlayıcılı Reaktif Zırh (ERA) yer alıyor.

“Roketsan zırh çözümleri ile ilgili gelişmeleri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.”

Modernizasyon paketinin örneği olarak algılanan görselde Roketsan kitlerinin yerleşimini betimliyor. Sadece Roketsan ürünlerinin gösterildiği görselde Aselsan’ın TLUS, ADİS, SARP, YAMGÖZ gibi sistemleri yer almazken SARP UKSS’nin yerleştirileceği kaide yer alıyor.

Görseldeki zırh yerleşiminin kataloğa yansıması itibariyle nihai zırh yerleşimi olmadığını değerlendiriliyor. Proje kapsamında tanka entegre edilmesi beklenen sistemler şunlar:

Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlamasının üzerinden yaklaşık 4, bitişinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti. Aselsan kurumsal öngörüsü ve özverili mühendisleri ile kısa sürede reaksiyon göstererek M60TM tanklarını ortaya çıkardı. 2 yıl önce Defence Turk’te yer alan “TSK’nın Çelik Yumrukları Tanklarımız ve Modernizasyon Projelerine Bakış” yazısı yazılırken 3 modernizasyon projesi yürütülüyordu. Aradan geçen zamana rağmen maalesef Fırat M60T Projesi dışında gözle görülür bir değişiklik olmadı.

BMC’nin üstlendiği belirtilen Leopard 2 modernizasyonu dışında Altay tankının seri üretimi konusunda da henüz ümit verici bir gelişme görünmüyor. Altay hususunda motor sorunu olduğu dillendiriliyor. Ancak Leopard 2 modernizasyonundaki aksilik ile ilgili net bir açıklama bulunmuyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl modernizasyon projesi ile ilgili ortaya çıkan olumsuz iddialara BMC cephesinden herhangi bir yalanlama veya doğrulama gelmiş değil.

Referanslar:

TSK’nın Çelik Yumrukları Tanklarımız ve Modernizasyon Projelerine Bakış

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

NATO Norveç’teki radar sistemlerini başarıyla yükseltti

NATO Destek ve Satın Alma Ajansı (NSPA) 26 Haziran günü Norveç’te bulunan NATO SINDR…