Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Çin, yeni nesil JL-3 balistik füzesini test etti

Çin, yeni nesil JL-3 balistik füzesini test etti

0

Çin sosyal medya sitelerinde yayınlanan fotoğraflar, Çin’in 2 Haziran’da bir füze fırlatması yaptığını gösteriyor. Çevrimiçi kaynaklar, ülkenin yeni nesil denizaltıdan fırlatılan balistik füzesi (SLBM) JL-3’ün deneme amaçlı ateşlendiğini gösteriyor.

JL-3’ün Test görüntüsü olduğu iddia edilen görsel.

Test, Bohai Denizi’ndeki bir alanın, Deniz Güvenliği İdaresi Liaoning ofisi (MSA) tarafından bildirildiği üzere “askeri görev” nedeniyle kapatıldığı bir dönemde gerçekleşti. MSA, 1 Haziran’da 07: 00-1300 saat (yerel saat) ve 2 Haziran’da 02: 30-12: 00 saat – deniz üslerinin güneybatısındaki Bohai Boğazı’nın denizcilik faaliyetleri için iki kapatma bildirimi yayınladı. Lushun ve Dalian, büyük ölçüde kapalı Bohai Denizi’nin girişinde.

Devlete ait Global Times gazetesi, 2 Haziran günü saat 04: 00’da “Çin’in birçok eyaletinde yaşayanların” “gökyüzü üzerinde parlayan ateşli bir kuyruk çizgisine sahip tanımlanamayan bir uçan cisim (UFO)” gördüğünü bildirdi Bunların çoğu Çin sosyal medya sitelerinde yayınlanmıştır.

Olay, balistik füze sınavı ateşlemelerinin genellikle etkilediği batı Çin’in çöl alanlarına giden bir uçuş yolunun ardından Bohai Denizi’nden atılan bir füze ile tutarlı olacak Shandong, Shanxi, Hebei ve Henan illerinde gözlemlendi.

ABD Savunma yetkilileri tarafından yapılan ve Washington Free Beacon’daki bir makaleye göre, bir önceki JL-3 test lansmanı 2018’in sonunda yapıldı. Dalian’ın güneyindeki benzer bir deniz kapatma alanı, 22 Kasım’da Liaoning MSA tarafından kuruldu, ancak gözlemlenen bir füze uçuşu görülmedi. Bu, muhtemelen Kasım ayında fırlatılanın, füzenin denizaltı testi olduğunu gösterdi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Donanma Denizaltı Gücü tarafından kullanılan Type 094 Jin sınıfı nükleer balistik füze denizaltısı (SSBN).

ABD-ÇİN Arası Gerginlik Sürüyor

Çin’e ait bir yeni nesil denizaltı tarafından denenen balistik füzenin (JL-3) Pazar günü başarıyla test edildiği bildirildi.  Aynı gün savunma bakanının ABD tarafından zorlanması gibi bir durumda  “sonuna kadar mücadele” sözü verdi. Çinli yetkililer henüz testi ya da sonuçlarını onaylamadı.

Gelecek yıl hizmete girmesi beklenen katı yakıt SLBM’si 14.000 km’ye (8.700 mil) kadar bir menzile sahip ve 10 bağımsız güdümlü nükleer savaş başlığı ile donatılmıştır.

İlgini Çelebilir!

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 14 yeni proje sergilenecek

Savunma Sanayii Başkentte Buluşuyor Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Rad…