Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Çin’in 5. nesil savaş uçağı J-20B seri üretime girdi

Çin’in 5. nesil savaş uçağı J-20B seri üretime girdi

0

Çin’in yeni 5. nesil savaş uçağı J-20B’nin seri üretime girdiği açıklandı. 

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesi tarafından 13 Temmuz 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Çin’in 5. nesil Chengdu J-20 stealth teknolojisine sahip savaş uçağının yükseltilmiş versiyonu olan J-20B’nin, “asıl isterleri karşılayacak” şekilde yeni manevra kabiliyetini önemli ölçüde artıran sofistike itiş vektörlemesi kontrolleriyle seri üretime girdiği ifade edildi

Hong Kong merkezli gazetenin savunma muhabiri Minnie Chan tarafından bildirilen anonim bir kaynağa göre, yeni savaş uçağının seri üretime girmesi 8 Temmuz 2020’de Çin Merkez Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısının katıldığı bir törenle kutlandı.

Çin tarafından blok şeklinde geliştirildiği görülen J-20A’ların bir kısmı Rusya tarafından üretilen AL-31 motoru kullanmakta olup bir kısmı da WS-10B motoru kullanmakta. WS-10B’nin çeşitli özellikleri ve motor ömrü gibi önemli hususlarının AL-31’e göre daha iyi olduğu biliniyor ancak Çin’in geliştirdiği 5. nesil savaş uçağı için yetersiz olduğu ifade ediliyor. Bu sebeple Çin, Rusya’nın 5. nesil savaş uçağı Su-57’de olduğu gibi iyileştirmeler yapıyor.

2017 yılında Çin Ordusunda hizmete giren çift motorlu J-20A’dan Çinli kaynakların iddiasına göre yaklaşık 50 adet üretildi.

J-20B

Rus Yapımı AL-31F M2 Turbofan Motorları Yine Tercih Edildi 

Bununla birlikte, J-20B’nin, Çin’in hala iyileştirmeler gerçekleştirmekte sıkıntılar yaşadığı Çin yapımı WS-15 motorları yerine, Rusya’dan ithal edilen ve J-20A’da da kullanılan Saturn AL-31F M2 turbofan motorlarını kullanmaya devam edeceği ifade edildi.

Doğu blokunun uçak motoru konusunda yaşadığı sıkıntılar oldukça benzer. Özellikle motorların ömrünün kısa olması ve bakım ihtiyacının çok daha fazla gerçekleştirilmesinin gerekmesi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığı ifade ediliyor.

Gazete tarafından aktarılan bilgide Chengdu Havacılık Şirketi’nin her biri ayda 1 adet J-20B üretebilen 4 adet üretim hattı kurduğu ve Çin Ordusunun yüksek sayıda bir sipariş vermek için uçakta yapılan iyileştirmelerinden yeterince memnun olduğu ifade edildi. Çin’in J-20 projesi dışında muharip özellikler kazanan beşinci nesil savaş uçağı bulunmuyor.

Beşinci Nesil Savaş Jetleri 

  • Havadan karaya ve havadan havaya vuruş kabiliyetlerine sahiptir;
  • Hava savunma ve taarruz görevleri üstlenebilmektedir;
  • İstihbarat ve keşif misyonlarında yer alabilmektedir;
  • Elektronik saldırı gerçekleştirebilmektedir;
  • Çeşitli varyantları ile kara ve deniz harp platformlarında görev alabilmektedir.

İlgili Olarak 

Çin’in yeni nesil savaş uçağı Chengdu J-20’ye ilk bakış

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirild…