Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Çin’in ilk Type 75 havuzlu çıkarma gemisi denize indirildi

Çin’in ilk Type 75 havuzlu çıkarma gemisi denize indirildi

0

Son yıllarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri (PLAN) ciddi bir atılım içinde. Önce “Modernizasyon” adı ile başlayan bu program daha sonra “Büyüme” adını aldı. Çin’in aşırı derece hızlı sürdürdüğü gemi inşa faaliyetleri ve art arda hizmete aldığı muhripler bölgede ve dünyada endişe yaratırken şimdide Type 75 havuzlu çıkarma gemisi denize indirildi.

Şangay’daki Hudong-Zhonghua tersanesinde geminin bulunduğu havuza su basılarak gemi su ile buluşturuldu.

PLAN’a göre, yeni gemi sınıfı yurt içinde geliştirildi ve inşa edilen yeni geminin amfibi mücadele ve diğer görevleri yerine getirme konusunda güçlü bir yeteneği olacaktır.

Çin Donanması, bir sonraki aşamada, mühendislerin geminin donanımını donatmaya ve ince ayar yapmaya başlayacağını ve ardından bağlama testleri ve deniz denemeleri yapacağını ekledi. Çin Donanması 30 bin tonun üzerinde bir helikopter taşıyıcı amfibi çıkarma gemisi üzerinde 2011 yılında çalışmaya başlamıştı.

Geminin özellikleri resmi olarak açıklanmadığı için kesin olarak bilinmiyor. Çeşitli kaynaklarda 36 bin ton ila 40 bin ton civarında deplasmana sahip olduğu yer alıyor. Yaklaşık 250 metre uzunluğundaki geminin 28-30 helikopter taşıma kapasitesine ve hovercraft ile çıkarma yapma kabiliyetine sahip olduğu bildiriliyor.  Henüz silah sistemleri entegre edilmeyen geminin öz savunma için iki adet HQ-10 ve iki adet H/PJ-11 nokta savunma (CIWS) sistemine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Çin Type 75 sınıfı ikinci geminin inşa faaliyetlerine devam ediyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri ile ilgili çok detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne Bakış

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’den Yunanistan’a ortak fırkateyn üretim teklifi

Defense News’e göre Yunanistan’daki üst düzey ABD’li diplomat yaptığı aç…