Anasayfa Haberler Genel Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde savunma sanayii ve uzay ön planda

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde savunma sanayii ve uzay ön planda

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdiği Rusya ziyareti kapsamında ilk olarak MAKS 2019 Air Show’un açılışına katıldı. Sabah saatlerin Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Su-57 ve Su-35’i göstereceğiz” açıklamasında bulunarak ziyaret ile ilgili ilk ipuçlarını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İdlip, Fırat’ın doğusu ve savunma sanayii konuları başta olmak üzere birçok konuda görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, 17-22 Eylül’de düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde Rus dostlarını İstanbul’da ağırlamak istediklerini kaydetti.

Su-57 ve Su-35

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin MAKS 2019’da Su-57 savaş uçağını beraber inceledi.

İkili basın toplantısında Putin, “Su-35 uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülebilir. Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabilir. İmkanlarımız çok. Sayın Erdoğan Mi-38’i ve hafif helikopterleri beğendi” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Su-57’yi incelerken

Erdoğan toplantıda “Dayanışmamızı savunma sanayinin birçok alanında sürdürelim istiyoruz. Bu yolcu ve savaş uçaklarında olabilir. Bütün mesele dayanışma ruhudur.” açıklamasında bulundu. 

Henüz geliştirme aşamasında olan ve birçok sorun ile karşı karşıya olan Su-57, ABD’nin 5. nesil uçaklarına karşı geliştirilmesine devam edilen bir savaş uçağıdır. Henüz istenen kabiliyetlere tam olarak erişmeyen uçak (Örnek vermek gerekirse; 5. nesil Izdeliye-30 motor entegrasyonu yapılmadı. 4. nesil  AL-41F1 motoru ile uçuyor.) için seri üretim süreci başlatıldı

4. nesil savaş uçakları arasında çok ölümcül bir avcı olarak öne çıkan Su-35 ise aslında çok rollü bir uçak. Yetenek olarak batılı rakiplerinden geri kalmayan uçak birim maliyet olarakta rakiplerinden geri kalır seviyede değil.

Uzay

Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı ziyareti sırasında Türk lidere UUİ’na bir Türk astronotu göndermeyi önerdi.

Rogozin, “Sizlere ortak bir önerimiz var, Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıldönümü dolayısıyla bir Türk astronotun yörüngeye gönderilmesini organize edelim. Kozmonot Eğitim Merkezi böyle bir çalışmaya hazır” diye konuştu.

Dmitry Rogozin, Rusya’nın Türkiye ile uzay teknolojilerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Suriye

Suriye ile ilgili İdlip ve Fırat’ın doğusu öne çıkan konular konular oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlip’teki insani durumu dile getirerek 500’ü aşkın masum insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rejimin kışkırtmaları, bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Buradan şunu da ifade etmek istiyorum, meşru müdafaa hakkımız, özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Tabii gereken adımları da gereken zamanda atmak durumundayız.” dedi.

Rusya lideri Putin ise, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib’de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık” dedi. Putin’in Suriye konusundaki konuşmasında en çok “Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye’nin meşru hakkıdır.” açıklaması dikkat çekti.

Rusya’nın En Gelişmiş Savaş Uçağı SU-57 ile Tanışın

Gökyüzündeki Katil (Su-35) СY-35; NATO Kod Adı ile FLANKER-E

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…