Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Daha gelişmiş ANKA İHA Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi

Daha gelişmiş ANKA İHA Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi

0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Halihazırda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın deniz üzeri anlık hedef tespit, teşhis, takip ve imha kabiliyetlerini artıran ANKA’nın yeni bir teslimatı daha tamamlandı.

Yeni kabiliyetler ile teslim edildi

Operatif İHA Tedarik Projesi kapsamında başarı ile kabul testleri yapılan 4’üncü Anka İHA yeni kabiliyetler ile birlikte teslim edildi. Deniz üstü ve kara hedeflerinin uzaktan tespiti ve teşhisini, hareketli hedeflerin tespitini ve takibini yapabilen menzili artırılmış SARPER + , SAR/ ISAR/ Deniz Arama Radarı (Sentetik Açıklıklı Radar) ilk defa ANKA hava aracı üzerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sağlanmış oldu.

SARPER Dalaman Bölgesi Birleştirilmiş Stripmap Görüntüsü

İlave olarak yine ilk kez İHA’ya entegre Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS: Automatic Identification System) yeteneği sayesinde yüzlerce mil mesafedeki tüm deniz üstü unsurlarının kimlik bilgilerinin tespit yeteneği kazandırılan ANKA’lar, tüm radar, görüntü ve otomatik tanımlama sistemi istihbarat bilgilerini anlık olarak Komuta Merkezlerine iletebiliyor.

Daha önce teslim edilen 3 ANKA hava aracının da yine TUSAŞ tarafından Otomatik Tanımlama Sistemi ile modifikasyonları bu teslimatla birlikte yapıldı. Böylelikle Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen 2’si SAR ve EO/IR kameralı toplam 4 adet ANKA, Doğu Akdeniz’den Adalar kuzeyine tüm deniz sınırlarımızda 7/24 keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılıyor.

ANKA+ çalışmaları sürüyor

TUSAŞ mevcut ANKA İHA sistemlerini geliştirmeye ve yeni kabiliyetler eklemeye devam ederken ANKA ailesi için daha gelişmiş ANKA+ modeli için de çalışmalarını sürdürüyor.

ANKA’nın gelişmiş modeli olan ANKA+’ın havada daha uzun kalış süresine ve daha yüksek faydalı yük kapasitesine sahip olması bekleniyor. ANKA+’a Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegrasyonu yapılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

SARPER Ege ve Akdeniz’de göreve başladı

ANKA+ ve AKSUNGUR’a HGK ve KGK’nın entegrasyonu başladı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…