Anasayfa Haberler Genel Haberler Danimarka ordusuna yeni tabanca alınacak, Canik TP9 yarışta!

Danimarka ordusuna yeni tabanca alınacak, Canik TP9 yarışta!

0

Danimarka’da yayın yapan Krigeren.dk sitesinin haberine göre Danimarka ordusu yeni bir hizmet tabancası arayışında. Yeni alınacak tabancalarda aranan en önemli özellik ise iğne ateşlemeli (Strike fired) olmaları.
Hali hazırda serviste bulunan Sig Sauer P210 model tabancalar 2019’da ömürlerini tamamlamasıyla ordu neredeyse 70 yıl sonra yeni hizmet tabancalarına geçecek.
Danimarka ordusu şu anda 5 firma üzerinde yoğunlaşmış durumda, bunlar;

  • Canik
  • Glock
  • Sig Sauer
  • Smith & Wesson
  • Beretta

Görünüşe göre Smith & Wesson çoktan safdışı kalmış durumda. Sebebi belli olmamakla birlikte muhtemelen bazı testleri geçemedi. Firmanın hangi modelle ihaleye katıldığı bile bilinmemekte.
Geriye kalan 4 alternatifin modelleri ise şunlar;

  • Canik TP9
  • Beretta APX
  • Glock 17
  • Sig Sauer P320

Canik, Defence Turk’e konuştu

Konuya ilişkin Defence Turk’ün sorularını yanıtlayan Canik İhracat Müdürü Didem Aral Savucu; test atışlarının son derece başarılı geçtiğini ve test sürecinin tamamlanarak ihale kapsamında dosyaların incelendiğini belirtti. Nisan sonuna kadar sonucun belli olacağını ifade eden Savucu, ayrıca Norveç ihalesi için de doküman çalışmalarını tamamladıklarını vurguladı.

The Fire Arm Blog yazarı yaptıkları haberde; “Aslına bakacak olursak yaklaşık bir ay önce Canik TP9’u bir ay kadar önce test etme fırsatı buldum.Fakat hava o kadar soğuktu ki tetiğin gayet hoş olması dışında detaylı bir yorum yapmak için yeterince kullandığım söylenemez.” ifadelerinde bulundu.

Kriegeren.dk sitesinin rakipler için yaptığı halkoylaması anketi (Danimarka resmî kurumunun yorumu olmayıp sadece sitenin okuyucularının nezdindeki popülarite yüzdeleridir.) aşağıda görülmekte. Glock 17 ve Sig Sauer P320 sıkı bir rekabet içinde. Halihazırda İsveç ve Norveç orduları Glock 17 (Pistol 88) kullanmakta. Finlandiya ise aynı modelin özelleştirilmiş farklı bir versiyonunu kullanmakta.

 

Danimarka Ordusu tarafından gerçekleştirilen testlere ait görüntüler

 

Çeviri: Oğuzhan ÖZTÜRK

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Almanya Federal Meclisi’nden 1 milyar euroluk bütçeyi onay

Almanya Federal Meclisi bütçe komitesi roketatar mühimmatı, Boxer zırhlı personel taşıyıcı…