Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Denel A400M Atlas üretiminden çekiliyor

Denel A400M Atlas üretiminden çekiliyor

0

Jane’in aktardığına göre Güney Afrikalı Denel 30 Mart’ta yaptığı açıklamada, A400M Atlas orta sınıf nakliye/çok rollü uçaklarının üretim işlerini Airbus’a geri aktarmak için Airbus ile bir anlaşmaya vardığını açıkladı.

Denel Grup CEO’su Danie du Toit, yaptığı açıklamada;
“Denel’in faaliyetlerini devam eden stratejik incelemesi ışığında iki şirket, Denel’in uçak parçaları üretiminin devam etmesinin mevcut haliyle artık sürdürülebilir olmadığını kabul etti. İki taraf arasında alternatif seçenekler değerlendiriliyor. ” diye belirtti.

Airbus sözcüsü, 1 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında şirketin “bu durumu Denel ile birlikte izlediğini ve her iki şirketin de A400M üretim hızına etki etmemesi için işbirliği yaptığını” söyledi.

Üretim yetiştirilemedi

Denel, A400M tedarikçi programında yükümlülükleri yerine getirirken zorluklar yaşadı. Şirket, en son mali raporunda likidite sorunları nedeniyle sözleşmeli bileşenlerin teslimat programlarının yetersiz kaldığını belirtti. 22 kanattan gövdeye kaporta ve üst kabuktan sadece 14 kaporta ve 18 üst kabuk teslim edildi. İskelet, kanatlar, kılıçlar, kargo güverte döşemeleri ve Merkez Güdümlü Dikey Kısıtlama Sistemi dahil olmak üzere diğer bileşenler için yapılan sözleşmeler yerine getirilmedi.

Denel Aerostructures’ın Güney Afrika Hükümeti Kamu İşletmeleri Bakanlığı (DPE) ile yürürlükte olduğu bir tazminat anlaşması var. Bu nedenle işletme üretim sürecinde olumsuz bir katkı yapması durumunda; belirli koşullar altında, söz konusu kayıplar giderilecektir. Sözleşme tarihsel olarak zarar verici olduğundan, DPE bu zararları 1,6 milyar ZAR’a (113,7 milyon ABD Doları) kadar tazmin etti.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

ABD, 17 Eylül 2020 tarihinde, NATO bünyesinde işletilen dört adet A-29 Super Tocano uçağın…