Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Pakistan Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) programının endüstriyel hedeflerini tanıttı

Pakistan Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) programının endüstriyel hedeflerini tanıttı

0

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı’nın (FGFA) geliştirilmesi için güçlü projelerin altını çizdi. Pakistan Hava Kuvvetleri’nin (PAF) sahibi olduğu ve işlettiği Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) kurumu, yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) programına liderlik etmek için Havacılık Araştırma, Yerleştirme ve Geliştirme (AvRID) birimini kurdu.

Geliştirme programı Pakistan’ın 2017 de AZM projesini ve diğer ulusal askeri roket gereksinimlerini desteklemek için kurulan Aviation City isimli yeni roket geliştirme kompleksi tarafından desteklendi. Pakistan Havacılık Kompleksi’nin (PAC) web sitesinde ‘Genel Müdürlük Ofisi’, Havacılık Araştırma, Yerleştirme ve Geliştirme (AvRID), havacılık personeli vizyonunu gerçeğe dönüştürmek ve Uzun süreli hedefimiz olan yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı’nın (FGFA) geliştirilmesi için kuruldu” açıklaması yapıldı.

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı geliştirmek için JF-17 Thunder çok amaçlı savaş uçağı yapımındaki tecrübelerinden yararlanmayı hedeflemektedir.

Yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı’nın (FGFA) geliştirilmesi Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) için hatta Pakistan dahilinde büyük miktarda çalışma gerektiren büyük bir ulusal program olacak. “Bu büyük çaplı geliştirme projesi, birçok endüstriyel (Kamu ve Özel) ve akademik kuruluşun devasa görevi yerine getirmesi için üstün çaba göstermesi gerekmektedir.” dedi. PAC, “bu büyüklükteki bir mühendislik geliştirme programını yönetmek” için etkili teknik, mühendislik, bilgi birikimi ve proje yönetimi gibi süreçlerinin oluşturulması gerektiğini söyledi.

PAC ayrıca, ”Havacılık Şehri” girişiminin bir parçası olarak diğer ulusal kurumlarla da işbirliği içinde olacağının altını çizdi. Bunlar arasında mühendislik yönetimi ve destek ofisi, Havacılık Tasarım Enstitüsü, Görev Elektroniği Tasarım Enstitüsü, Aero Yapı Tasarım Enstitüsü, Gelişmiş Teknolojiler Merkezi ve Uçuş Test Merkezi bulunmaktadır. PAC, Havacılık Araştırma, Yerleştirme ve Geliştirme’nın (AvRID) AZM Projesi kapsamında bu çeşitli Aviation City acentelerinin yetenekleriyle işbirliği yapacağını ve bunlardan yararlanacağını belirtmektedir. Bu yerli, yerlileştirme kabiliyetini arttırmak için üst düzey bir araştırma merkezi kurmak için endüstri ve akademi bileşenlerini bir araya getirecek.

Daha önce Pakistan’ın 5. nesil savaş uçağı gereksinimi için Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) Programı ile ilgilendiği iddia edilmişti. 5. nesil savaş uçağı geliştirmenin zorluğu göze alındığında Pakistan’ın Türkiye ile veya JF-17’de olduğu gibi Çin ile işbirliğine gitmesi daha olası bir ihtimal olarak kaşımıza çıkıyor.

Pakistan, Milli Muharip Uçak (MMU) TFX ile İlgileniyor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…