Anasayfa Haberler Genel Haberler Dev Tatbikat Efes 2018’e 19 dost ülke katılıyor

Dev Tatbikat Efes 2018’e 19 dost ülke katılıyor

0

Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından olan EFES 2018 Tatbikatı, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 11 Nisan – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında icra edilmekte.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada tatbikatın maksadının; birleşik ve müşterek harekâtta, davet edilen ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargâhın ve birliklerinin askerî imkân ve kabiliyetlerinin, verilebilecek vazifelerin tamamını kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirilmesi olarak ifade edildi.

EFES 2018 Tatbikatı kapsamında ülkemize gelen dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla şu ana kadar; hava hücum harekâtı, amfibi harekât ve bot eğitimleri gerçekleştirildi. Ayrıca tatbikat kapsamında gece de dâhil olmak üzere tank, helikopter, ZMA, tanksavar, top, havan ve hava savunma atışlarının yanı sıra deniz topçusu ve hava kuvvetlerine ait uçakların atışları da icra edildi.

Tatbikatın fiili sahfasına 19 dost ve müttefik ülke katılacak

07-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesinde icra edilecek olan tatbikatın fiili safhasına 19 dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımı planlanıyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsmail Demir’den “elektromanyetik bomba” açıklaması

Roketsan’ın Lalahan Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen T.C. Cumhurbaş…