Anasayfa Haberler Dışişleri Bakanlığı: Hafter unsurlarını meşru hedef olarak kabul ederiz

Dışişleri Bakanlığı: Hafter unsurlarını meşru hedef olarak kabul ederiz

0

Libya’da darbeci Hafter güçlerinin 10 Mayıs 2020’de başkent Trablus’a yönelik yoğun saldırısı sonrası Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Hafter’in saldırılarının Türkiye Cumhuriyeti’nin Libya’daki çıkarlarına zarar vermesi durumunda meşru hedef olarak görüleceği ifade edildi. Darbeci General Halife Hafter Nisan 2020’de ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu. Söz konusu ateşkesin sebebi olarak Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı büyük kayıplar verdiği için “Rusya’nın emri” üzerine ateşkes ilan ettiği ifade edildi. Son yapılan saldırılar ve artan yoğunluğu ateşkesin rafa kalktığını gösteriyor.

Türk Hava Kuvvetleri Libya’ya Bir Adım Uzaklıkta

Akdeniz semalarında 17 Nisan 2020 Cuma günü sabah saatlerinde Türk Hava Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığınca (MSB) açıklandığı üzere önemli bir tatbikat gerçekleştirdi.

Sivil hava trafik takip sitelerinden eğitime katılan unsurlardan bazıları gözlemlendi. 3 adet KC-135R havadan yakıt ikmal uçağı, 1 adet E7T Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı ile C-130 nakliye uçağının bölgedeki rotalarının bir kısmı sivil trafik takip sistemlerinden gözlemlendi.  E7T Barış Kartalı uçaklarımız belli dönemlerde bölgede faaliyetlerde bulunduğu için normal karşılandı ancak 3 adet yakıt ikmal uçağının bölgedeki varlığı oldukça dikkat çekti. Bölgedeki eğitime çok sayıda F-16 ve/veya F-4 savaş uçağının da katıldığı tahmin ediliyor.

MSB tarafından açıklama yapılmadan önce yoğun hava trafiğinin sebebi olarak; Türkiye’nin Libya’da ki meşru hükumet Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek için bir harekat & eylem içinde olduğu yönünde sosyal medyada çeşitli iddialar paylaşıldı. Özellikle son zamanlarda daha da sertleşen ve tarafların teknolojik sistemlerle sahada ki durumu lehine çevirme girişimleri sonrası böylesine kapsamlı bir hava trafiği; Türkiye’nin darbeci Hafter’e karşı ‘her türlü’ durumda ve tüm güç unsurlarıyla UMH hükümetinin yanında olduğunun bir mesajı olarak algılandı.

Eğitim faaliyetleri bölgede etkinliğini artıran bazı ülkelere karşı bir gözdağı  olarak algılandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama:

“Libya’da savaş ağası Hafter’e bağlı gayrimeşru milis güçleri son günlerde başta Trablus’ta olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin artırmıştır. Hafter’e bağlı unsurlar, sadece 9 Mayıs günü, Trablus’un merkezindeki yerleşim birimlerine yoğun topçu ateşinin yanısıra 100’ün üzerinde roket fırlatmıştır.

Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı’nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve diğer sivil altyapının hedef alındığı, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.

Birleşmiş Milletler’in bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın döneminde çocuk, kadın, yaşlı demeden kendi halkını katleden darbeci Hafter’in durdurulması uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur.

Hafter’e askeri, mali ve siyasi destek veren ülkelerin, Libya halkının maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin sürüklendiği kaos ve istikrarsızlıkta sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır.

Türkiye, dost ve kardeş Libya halkının korunması için Libya’nın meşru hükümetini ve kurumlarını desteklemeye devam edecektir.”

Dışişleri Bakanlığı: Birleşik Arap Emirlikleri’ni düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmeye ve haddini bilmeye davet ediyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı son dönemde artarak devam eden Birleşik Arap Emirlikleri’nin hasmane tavırlarına karşın ‘sert’ yanıt verdi. Libya’da darbeci Hafter güçlerini fonlayan ve silah sistemleri tedarikçiliğinde başı çeken BAE’nin son hamlesine ise Türk Dışişleri sert bir yanıt verdi.

Yapılan açıklamada ifadelerin açık ve net olması ise ‘sertlik’ olarak algılanıp, yorumlandı ancak “gerçekler” ifade edilmiş oldu.

“BAE, Libya’daki darbecilere yıllardır silah, askeri malzeme ve paralı asker desteği sağlamaktadır.” ifadesi uzun zamandır bilinen bir gerçek olmasına karşın açıktan ifade edilmiyordu.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan Hızlı Destek Güçleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagola, nam- ı diğer General Hemetti’ den, Darbeci Hafter güçlerini desteklemek üzere Libya askeri güç göndermesini talep etmişti. BAE ‘nin desteğini alan General Hemetti, darbeci Hafter’i düştüğü zor durumdan kurtarmak için, Kuzey Afrika bölgesine iki adet askeri birliği yollamayı kabul etmişti.

İlgili Olarak:

Türk Hava Kuvvetleri Akdeniz’de dosta güven verdi

Libya’da UMH güçleri Watya Hava Üssü’nü de Hafter’den geri almak için operasyon başlattı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…