Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Doğu Akdeniz 2019 Tatbikatı T129 Atak ile devam ediyor

Doğu Akdeniz 2019 Tatbikatı T129 Atak ile devam ediyor

0

Doğu Akdeniz’de gerilimin devam ettiği bir ortamda Türkiye’nin ev sahipliğinde, Doğu Akdeniz 2019 Davet Tatbikatı (INVITEX) Aksaz Deniz Üssü’nde 9 Kasım 2019 tarihinde başladı. 15 ülkeden 47 deniz unsurunun ve 4700 personelin iştirak ettiği tatbikat, 20 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada:

“15 ülkeden 47 gemi ve çok sayıda hava platformunun katıldığı Türk Deniz Kuvvetlerinin en büyük davet tatbikatı Doğu Akdeniz-2019 devam ediyor. Tatbikat kapsamında bugün karantina, dalış kazası, gemiye çıkma, denizaltı hava savunma ve su üstü harbi eğitimleri icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

Tatbikata katılan personel tarafından icra edilen gemiye çıkma eğitiminde T129 Atak helikopteri de yakın hava desteği ile boy gösterdi.

Harekat Direktörü Tümamiral Yankı Bağcıoğlu katılımcılara verdiği demeçte: “Tatbikatın amacı; dost ve müttefik ülkelerle beraber çalışabilirliği geliştirmek, NATO’ya deklare edilen Türk Yüksek Hazırlıklı Deniz Karargahı’nı ispat etmek. Tatbikat NATO unsurları, dost ve müttefik ülkeler, gözlemci ülkeler ve halka açık enstitülerin geniş katılımı ile icra edilecek.” ifadelerini kullandı.

Bağcıoğlu açıklamasının devamında tatbikatın gerçekliğe yakın bir şekilde icra edilmesinin hedeflendiğini kaydetmekle beraber, INT TV adlı internet yayın sitesinden tatbikat görüntülerinin paylaşılacağını kaydetti.

Bağcıoğlu son olarak “NATO unsurlarına ek olarak; 11 dost ve müttefik ülkenin 3 fırkateyn, 2 devriye botu, bir deniz özel kuvvet timi, bir gemi zapt ve müsadere timi, 5 kurmay subay ve 29 gözlemci subay tatbikata iştirak edecek.” dedi.

Doğu Akdeniz 2019, Türk Deniz Tatbikat Merkezi’nden 170 mürettebatın 7/24 çalışmasıyla kontrol edilecek.

Tatbikata Katılımcı Unsurlar

SNMG-2 (4 fırkateyn, 1 Yakıt Tankeri-HMCS Halifax, HS Adrias, ESPS Blas De Lezo, ESPS Patino, TCG Giresun)

SNMCMG-2 (ITS Vesuvio, ITS Numana, ESPS Sella, TCG Amasra)

Pakistan (1 fırkateyn, 1 MPA, 1 Özel Kuvvet Timi – PNS Alamgir, P3-C)

Bulgaristan (1 fırkateyn, BGS Verni)

Romanya (1 fırkateyn, 2kurmay subay, 1 sıhhi personel– ROS Regele Ferdinand)

ABD (1 MPA, 2 sıhhi takım)

Ürdün (1 Boarding Team)

Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Kuveyt, Gürcistan, İtalya ve Katar gözlemci ile iştirak ediyorlar.

Tatbikata iştirak eden SNMCMG2 ve SNMG2 unsurları. Fotoğraf: SNMCMG2 | Twitter

Türkiye’nin S-400 tedarikinin Rusya ile daha yakın ilişkiye girildiği yönündeki iddialardan sonra Türkiye’nin NATO içerisindeki rolüne dair yürütülen tartışmaların arasında, Türk Deniz Kuvvetleri; yeni bir mihenk taşı niteliğinde bir kabiliyete ve NATO’da daha önemli bir role erişme niyeti gösterdi: Türk Deniz Gücü. (TURMARFOR)

MARFOR unsuru, (Maritime Force) NATO’nun müşterek harekatlarının icrasında komuta ve kontrol vazifesini sırtlayan yüksek hazırlıklı mercidir. NATO üye ülkelerinden Birleşik Krallık, İspanya, İtalya ve Fransa bünyesinde bu komuta kontrol unsuru bulunmaktadır. Türkiye, Türk Yüksek Hazırlıklı Deniz Karargahı’nı deklare etmekle fiilen NATO’nun deniz harekatlarının komuta ve kontrolünü icra edebileceğini iddia etmiş oldu. Bu tatbikat, Türkiye’nin deklare ettiği TURMARFOR mercisinin komuta kontrol kabiliyetlerini sergileyeceği ortam olması itibariyle önemli.

Tatbikata katılımın rekor seviyede olması ise Türkiye’nin NATO’daki yerinin yoğun tartışıldığı bir ortamda kayda değer fiili bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…