EHPOD: Elektronik Harp Podu

0

Elektronik Karşı Tedbir (EKT) sistemleri radarları karıştırmak veya yanıltmak için kullanır. Radar ekranında çok sayıda sahte hedef olusturabilir, gerçek hedefleri gizleyebilir ya da rastgele hareket ettirebilirler. Uçakların güdümlü füzelere karşı etkin korumasını sağlar. Çoğu ülkenin hava kuvvetleri EKT sistemlerini düşman ortamda saldırılara karşı kullanmaktadır.

EHPOD, Radar İkaz Alıcısı (RIA) ve EKT alt sistemlerini içerecek ve kendi başına görev yapabilecek bir kendini koruma sistemi olarak geliştirilmektedir. RIA alt sistemi radar sistemlerinin yayınlarını poda yerleştirilmiş çoklu geniş bant antenlerle tespit eder. RIA alt sistemi frekans bandını periyodik olarak tarar ve alınan sinyallerin frekans, darbe genişliği, yön ve darbe tekrarlama aralığı gibi parametrelerini belirler. Bu ölçümler kullanılarak sinyaller ayrıştırılır ve yayın tipi belirlenir. Diğer yandan EKT alt sistemi geniş anlık bant genişliği ve Sayısal RF hafıza kabiliyetlerine sahiptir. Göreve özel tehditler ve EKT teknikleri tehdit analizinin çıktılarına göre sisteme programlanabilir.

Sistem geniş çaplı tehditleri tespit ve teşhis için tasarlanmış olup EKT alt sistemi ve onunla koordineli olacak şekilde Karşı Tedbir Salma Sistemi ile bulunduğu platformu tehditlere karşı korumaktadır.

Genel özellikler

• RIA ve EKT alt sitemleri birlikte

• Geniş bant operasyon

• Aynı anda çok sayıda tehdide angajman

• Yüksek çıkış gücü

• Yüksek hassasiyetle yön bulma

• Dar ve geniş bant Radar ikaz Alıcı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

MİLKAR-4A2 Yüksek Frekanslı Elektronik Taarruz Sistemi

MİLKAR-4A2 Yüksek Frekans (HF) Karıştırma Sistemi, farklı platformlarda HF bandında haberl…