GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

0

2010 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Havelsan tarafından geliştirme çalışmaları devam eden ADVENT yeni nesil Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT SYS) yoğun bir test sürecinin ardından SSB tarafından kabul edilerek ilk sürümü Kınalıada korvetinde hizmete girdi.

ADVENT yazılımı Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılması sonucu ortaya çıkmış, dünyanın önde gelen gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden biri olmaya adaydır. Halen inşası devam eden ve gelecekte inşa, edilecek tüm savaş gemilerimizde kullanılacağı gibi yurt dışı için inşasını üstleneceğimiz gemilerde de kullanımı hedeflenmektedir.

ADVENT SYS

  • Tam bütünleşik TDL işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişimin mümkün olacağı,
  • Tek gemi yerine kuvvet odaklı,
  • Ağ destekli harekat yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren
  • Karar destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştırmayı öngören
  • Yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen,

tamamen milli ve yerli bir savaş yönetim sistemidir

ADVENT SYS’nin ilk sürümünün MILGEM 4. Gemi TCG KINALIADA’da tesis edilmesinin akabinde müteakip sürümleri LHD projesinde de kullanılmaya başlanacaktır. Türk Deniz Kuvvetlerinin önümüzdeki dönemde tedarik edeceği tüm komuta kontrol sistemlerinde de ADVENT kullanılması planlanmıştır.

ADVENT SYS, deniz savaş sistemlerinin merkezindeki bileşen olacaktır. Bu bileşen, komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak bu kapsamda özet olarak; taktik resmin özgemi ve görev organizasyonu çapında tesis edilerek durumsal farkındalığın sağlanmasına, tehdit değerlendirmesi ve önceliklendirilmesine, angajman planlamalarının yapılmasına ve bunların icrasına yönelik faaliyetlerin gerçekleşmesine destek sağlayacaktır.

Kazanılacak Yetenekler

Ağ Destekli Yetenek (ADY)

Ortak Angajman Yeteneği: Angajman planlama ve icra işlevi SYS tarafından özgemi kapsamında müstakil olarak hesaplanmakta ve bu işlevin koordinasyonu görev kuvveti çapında Hava Savunma Harbi Koordinatörü tarafından yapılmaktadır. Fakat doğası itibariyle dinamik ve hızlı gelişen HSH ortamında, hızlı ve etkin bir angajman planlaması yapılmasına, kaynakların doğru şekilde tahsis edilmesine ve bu planlamanın diğer platformlarla koordine edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

Söz konusu ihtiyacın, ADVENT SYS tarafından birlikte hareket icra edilen platformların sahip olduğu silah ve sensör yeteneklerinin paylaşılması; tehditler, korunacak birimler ve kaynaklar göz önüne alınarak planlamanın görev grubu çapında yapılması ve planın ortak olarak icrası yeteneğiyle karşılanması hedeflenmiştir.

Tek Platform Yerine Görev Kuvveti Odaklı Hizmetler: Özgemi odaklı olarak sunulan SYS yetenekleri (seyir planları, nizamlar, hareket planları, arama kurtarma vs.) beraber harekat icra edilen diğer platform kabiliyetleri göz önüne alınarak planlanacak ve sunulacaktır.

Eğitim Yetenekleri: Gerek simülatör destekli olarak sanal ortamda, gerekse gerçek ortamda ileri derecede eğitim yetenekleri sunulmaktadır. Bu eğitimler tek platform özelinde icra edilebildiği gibi, ADY yetenekleriyle beraber harekat icra edilen diğer platformlarla birlikte gerçekleştirilebilecektir.

SYS ile bütünleşik, Tüm Konsollardan Erişilebilen TDL İşlevleri

Halihazırda çoklu link sistemi işlevlerine sadece atanmış müstakil konsollar üzerinden erişilebilmektedir. Bu hali ile bu konsollar ile kazanılmiş olan yetenekler SYS ile tam bütünleşik değildir. GENESİS ADVENT ile TDL ağlarından paylaşılan bilgilere tüm konsollardan erişilebilecek, kazanılacak TDL işlevleri tüm SYS uygulamalarına dağıtılmış olarak sunulacaktır.

Silah ve Sensörlerin Dinamik Entegrasyonu ve Esnek Kullanımı

Bu yetenek ile ÇAFRAd, Milli G/M vb. yeni silah ve sensörlerin ortak angajman altyapısını da destekleyecek şekilde SYS’ye dinamik ve esnek olarak entegrasyonu mümkün olacaktır.

Kural Tabanlı ve Bütünleşik Karar Destek Sistemi (KDS)

Bu yetenek ile birlikte operatör tarafından tanımlanan kurallar SYS tarafından işletilerek kurala uyan tespitler yapılması durumunda; operatörün uyarılması, bilgilendirilmesi, belirlenmiş eylemlerin otomatik olarak işletilmesi gibi kabiliyetler kazanılacaktır.

İlave Harekât Yetenekleri

ADVENT SYS, temel harp kabillyetierine ilave olarak; mayın harbi, amf ibi harekât asimetrik tehdide karşı koyma, arama kurtarma, denizde denetim, insani yardım harekatı vb. ilave harekât nevileri için de destek sağlamaktadır.

İlave Kabiliyetler

ADVENT SYS, modern bir donanım ve yazılım altyapısı üzerinde geliştirilecek; esnek ve kullanıcı dostu bir operatör arayüzü sunacaktır. Bunun yanısıra çoklu çalışma alanları, işlevlere yetkili erişim, sorgulamalı ve dinamik yardım, durumsal menü, Türkçe ve İngilizce dil desteği, operatör etkileşimli Ikaz altyapısı, 2 ve 3 boyutlu durum sergileme, dinamik veri kayıt ve oynatma altyapısı vb. ilave yeteneklere sahip olacaktır.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, farklı tipte ve yetenek…