Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Endonezya, Kaplan MT’nin ilk partisini sipariş etti

Endonezya, Kaplan MT’nin ilk partisini sipariş etti

0

Army Recognition’un aktardığına göre 12 Nisan 2019’da Endonezya Savunma Bakanı Ramisard Ryakuda, Bandung’daki Endonezya savunma sanayii işletmeleriyle büyük bir sözleşme paketi imzaladı. Sözleşmede Endonezya devleti savunma sanayii kuruluşu PT Pindad’in Endonezya ordusu için Harimau (“Kaplan“) seri üretiminin ilk partisine başlaması kararı yer alıyor.

Harimau tankları için sözleşmenin maliyeti 135 milyon dolardı. Sipariş edilen araç sayısı resmen açıklanmadı, ancak savunma bölümü başkanı Pindad Vijayanto’un başkanlığına göre 18-20 tank bulunuyor (ekipmanın maliyetine bağlı olarak nihai sayı belirlenmeli). Endonezya Ordusu’ndan PT Pindad’ın üç yıl içinde tedarik edeceği düşünülüyor.

KAPLAN MT Endonezya’da Yoğun İlgi Gördü

Türkiye’den FNSS ve Endonezya’lı PT Pindad, Endonezya ordusundan 3 kişilik yeni bir orta tank talebine cevap vermek üzere Kaplan MT (Orta Tank) adlı Modern Orta Ağırlık Tankı (MMWT) projesinin geliştirilmesini başlattı. Araç çok çeşitli rakımlarda, nem seviyelerinde ve sıcaklıklarda (-18 ° C / + 55 ° C) tamamen çalışabilir. Bu orta ağırlıktaki tank tasarımının ortak gelişimi, piyadelerin yakın desteğinden zırh karşılığına kadar geniş bir ateş gücüne sahip gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerini içermektedir. Türkiye ve Endonezya projeyi 2014 yılında başlattı.

FNSS ve PT Pindad, fikri mülkiyet hakları iki ülkenin mülkiyetinde olacak olan projenin ana yüklenicileridir. FNSS-PT Pindad Ortak Geliştirme Orta Ağırlık Tankı, komutana taktiksel farkındalık sağlayan, savaş alanı yönetimi ve lazer uyarı sistemleri ile desteklenen üstün ateş gücüne sahip modern bir teknoloji platformundan oluşuyor.

MMWT’nin konsept tasarımı Kasım 2016’da Jakarta, Endonezya’daki IndoDefense 2016, Uluslararası Üçlü Hizmet Savunma Fuarı ve Forumu sırasında tamamlandı ve tanıtıldı. Kaplan MMWT’nin (Modern Orta Ağırlık Tankı) ilk prototipi Mayıs 2017’de Türkiye’de Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı olan IDEF’de tanıtıldı.

KAPLAN MT ve Endonezya Savunma Sanayii

Ağustos 2018’de, Endonezya Şirketi PT Pindad, Belçika Şirketi CMI Savunma tarafından tasarlanan ve geliştirilen 105mm CT-CV taret sisteminin tüm fonksiyonlarını kontrol etmek için Kaplan’la yapılan son ateşleme testlerini açıkladı. Ana top silahı 12 mermi için otomatik bir tambur tipi yükleyici ile donatılmıştır, tank gövdesine 30 mermi daha yerleştirilmiştir. Taret ve top elektrikle tahrik ediliyor. Silah, standart NATO 105mm tank mühimmatını ateşleyebilir. IndoDefence 2018’de FNSS temsilcisi, Brunei’nin Kaplan’ı satın alma konusunda da ilgi duyduğunu açıkladı. Endonezya için, Kaplan, Harimau (Kaplan) olarak adlandırıldı. Araç ilk kez Endonezya’da halka IndoDefence 2018’de dinamik olarak gösterildi.

Prototip alt takımlarına sahip iki zırhlı gövde Türkiye’de yapıldı ve Endonezya’daki PT Pindad yalnızca ikinci prototipi oluşturdu.

2014 yılında CMI Defense ile anlaşarak, PT Pindad, 90 mm’lik bir topla (Bax zırhlı araçlarını 6×6 tekerlek düzeni ile donatmak için) ve 105 mm’lik bir topla CMI-3105HP’yi donatmak için CSE 90LP varyantlarında Cockerill 3000 serisi kulenin lisanslı üretimini organize ediyor (Harimau ve Pandur II zırhlı araçlara 8×8 tekerlekli bir teçhizat takmak için). Tankın prototiplerinde, Allison / Caterpillar X300 otomatik şanzımanına bağlı 711hp Caterpillar C13 dizel motor bulunmakta.

Şimdiye kadar, tank sadece Endonezya’da toplandı. Endonezya silahlı kuvvetleri ilk önce ilk aşamada 44 Harimau tankı, ardından toplam 400 ünite satın almayı planlıyor.

KAPLAN MT Hakkında İnfografik

DefenceTurk olarak ”FNSS KAPLAN MT” için yaptığımız videoya göz atın:

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…