Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da UMH, gözaltına alınan Rus casusları ile Wagner arasındaki bağlantıları açıkladı

Libya’da UMH, gözaltına alınan Rus casusları ile Wagner arasındaki bağlantıları açıkladı

0

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) komutasındaki Öfke Volkanı Operasyonu Basın Ofisi, gözaltına alınan Rus casuslarının Libya’da da faaliyet gösteren Rus özel askeri şirketi Wagner Group ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

Öfke Volkanı Operasyonu, Libya İstihbaratının Maxim Shugaley ve Samir Seifan isimli gözaltına alınan Rusların Libya devletine karşı faaliyetleri nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına gönderildiğini açıkladı.

Yetkililer, pazar günü yaptıkları açıklamada iki casusun Libya’ya askeri ve ekonomik anlamda çeşitli casusluk faaliyetleri için girdiğini belirterek, vizeleri için yapılan başvurularda belirtilen amaçlarla faaliyet göstermediklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Yakalanan iki Rus casusun Libya’da faaliyet gösteren Wagner Group’un sahibi Yevgeny Prigozhin’e ait bir firma için çalıştığı ve Rus amirlerine Libya’daki ekonomik ve askeri koşullar hakkında günlük raporlar gönderdikleri tespit edildi.

Öfke Volkanı Operasyonu Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Hatta kaçak Saif Al-Islam Kaddafi ile Libya’da yapılacak olan seçimler için Saif Gaddafi ile sağlam bir lobi faaliyetinin parçası olduklarından birden fazla kez görüşme gerçekleştirdiler.” ifadeleri paylaşıldı.

Libya’da UMH güçlerince ele geçirilen darbeci Halife Hafter güçlerince kullanılan Javelin Anti-Tank sistemi

Açıklamanın devamında ise gerçekleştirilen operasyonda, bölgedeki çalışmalarına dair bilgilerin bilgisayarlarında ve cep telefonlarında bulunduğu bilgisi eklendi. Rus casusların istihbarat ve bilgi toplamak için Libyalıları işe aldığı ve gelecekte Libya’da yapılacak seçimleri etkileme konusunda faaliyet göstermeleri üzere eğittikleri açıklandı.

İki Rus ajanına iki kişi eşlik etti; Alexender Brokoviv ve Constantin Walksandir, firmaların pullarını bazı finansal prosedürleri yerine getirmeye zorladıklarını belirten kaynak, Libya’da Rusya için askeri bir üssü güvence altına almak ve ABD’de bir tane bulundurmaktan kaçınmak için görevlendirildiklerini de sözlerine ekledi. Libya petrol ve gaz endüstrisinin kontrolüne ek olarak.

Bloomberg tarafından paylaşılan bilgide, Libyalı yetkililerin iki casusu Moskova’nın baskılarına rağmen mahkemede yargılayacağı paylaşıldı.

Wagner Group’a Dair

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayı sonunda Tunus’ta yaptığı açıklamada da Wagner Group’u işaret ederek, “Sormak lazım, Libya’da bulunan, 5 bini Sudan’dan, 2 bini Rusya’dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var?” demişti. Bunun siyasi bir erk tarafından ifade edilmesi tam anlamıyla objektif bir bakış sunmuyor. Çünkü Türkiye Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekliyor.

Peki Wagner Group PMC şirketinin sahibi kimdir? Wagner’in arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olarak gösterilen Evgeni Prigozhin’in olduğu iddia ediliyor. Bu iddialar, doğrulanmış değil ancak yapılan araştırmalar sonucunda oluşan genel kanı Wagner’in sahibinin Prigozhin olduğu yönünde. Sahip olduğu catering şirketiyle Rusya devlet başkanlığının yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşıladığı için “Kremlin’in aşçısı” lakabıyla bilinen Prigozhin, gizemli bir iş adamı. Hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor.

Evgeni Prigozhin

Wagner’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. İlk olarak, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği dönemde ortaya çıktıkları ve Ukrayna’da yoğun olarak faaliyet gösterdiği düşünülüyor. O dönemde Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’da havaalanı gibi kritik noktaları ele geçiren ve “küçük yeşil adamlar” olarak adlandırılan, asker üniformalı kişilerin bugün Wagner Group’a bağlı paralı askerler olduğu iddia ediliyor. Ancak şirketin faaliyetlerinin mercek altına alınması Afrika’daki faaliyetlerinden dolayı oldu. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde şirketin faaliyetleriyle ilgili araştırma yapan üç Rus gazeteci, 2018 yılında öldürüldü. Bu cinayetlerin arkasında Wagner’in bulunduğu yönündeki iddialar hiçbir zaman kanıtlanmadı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yanı sıra Madagaskar, Zimbabve, Sudan ve Libya da şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler arasında yer alıyor. Reuters haber ajansı, Ocak 2019’da yayınladığı bir haberde, Wagner’e bağlı paralı askerlerin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun korumalığını yaparken görüldüğünü bildirdi.

İlgili İçerikler

Rusya’nın iddialarının aksine Libya’daki varlığına dair inceleme

Rus özel askeri şirketi Wagner’in varlığına ve faaliyet bölgelerine dair inceleme

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Baykar Savunma’dan uzaktan eğitime destek için 5 bin bilgisayar tablet

Selçuk Bayraktar, uzaktan eğitime ulaşma fırsatı olmayan öğrenciler için Baykar olarak 5 b…