Anasayfa Haberler Estonya Ordusu, TheMIS İKA’sını ilk kez Mali’de devriyede kullandı

Estonya Ordusu, TheMIS İKA’sını ilk kez Mali’de devriyede kullandı

0

Geleceğin Güvenilir Sistemlerinden İnsansız Kara Araçları (İKA)

Mali’de hizmet veren Estonya Savunma Kuvvetleri’nin (EDF) ”Estpla-32” piyade birliği, askeri operasyon sırasında Milrem Robotics’in THeMIS insansız kara aracını (İKA) ilk kez devriye görevinde kullandı.

Piyade Birliği, İKA’nın Çatışma Alanında Piyadeleri Destekleme Kapasitesini Hem Taktik Hem De Teknik Açıdan Test Ediyor

Estonya Ordusu’nda görev yapan Asteğmen Madis Pärnpuu, “İnsansız bir aracın kullanılması, birimlerin savaş kabiliyetlerini, askerlere yüklenen fiziksel yükü azalttığından ve taşıyıcı araçlar olmadan taşınamayan ağır silahlar, ek olarak yüklü miktarda su ve mühimmat gibi gereçlerin taşınabilmesinde kolaylık sağladığı için birliklerin savaş alanındaki kabiliyetlerini artırmalarına yardımcı olacak” dedi.

Asteğmen Madis Pärnpuu, “Halen İKA’yı hem teknik hem de prosedür aksaklıklarını tespit etmek ve ortadan kaldırmak, farklı kullanım yöntemlerini test etmek ve sahada kullandığımız taktiklerimize entegre etmek için devriyeler üzerinde test ediyoruz” dedi.

Geçmişte, THeMIS İKA’sı Mali’de Estpla-32 birimi tarafından ihtiyaç duyulan ekipmanı hem üs bölgesinde hem üsse yakın bölgelerde malzeme taşımak için kullanılmıştı.

Mali, lav kaya toprağı, gevşek kum ve gölgede 50 dereceye ulaşabilen yüksek sıcaklıklar ile dünyanın en zorlu bölgelerinden biridir.  Bu tür koşullar THeMIS’in yeteneklerini test edecek ancak radyo istasyonları, GPS ekipmanları vb. birimler için de mevcut olan diğer teknolojiler de bu teste tabi tutulacak. Bu zor koşullara rağmen, THeMIS kendini güvenilebilir bir sistem olarak kanıtlamıştır.

Milrem Robotics,“Mali, TheMIS’deki teknolojiyi test etmek için mükemmel bir yer. Birliklerimizi desteklemenin yanı sıra, Barkhane Operasyonunda aracın güvenilirliği, kullanım kolaylığı ve taktiksel kullanımı hakkında çok fazla olumlu geri dönüş aldık.”dedi. Milrem Robotics İKA’yı geleceğe yönelik geliştirmek ve piyade birimleri için daha iyi bir araç haline getirmek için Mali’de elde edilen tecrübeyi daha isabetli geliştirmeler için kullanacaktır.

Milrem Robotics’in THeMIS İKA’sı şu anda operasyonel alanda kullanılan sınıf olarak paletli tek İKA’sı olma özelliğini taşıyor. Milrem Robotics’in İKA’ları 2020’deki Mali görevini de desteklemeye devam edecek.

THeMIS, bir dizi farklı savaş sistemiyle donatılabilecek çok maksatlı bir araçtır. Mali’deki THEMIS destek ve gözlem için kullanılıyor. TheMIS İKA, su ve mühimmat gibi ekipmanları taşıyabilir ve üzerinde yer alan kameraları sayesinde askerlerin durumsal farkındalığını arttırır.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

TSK tarafından imha edilen Rus yapımı Rejim Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Dün İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısında şu…