Anasayfa Haberler Genel Haberler Filipinler Silahlı Kuvvetleri yeni savunma tedarik yasası önerdi

Filipinler Silahlı Kuvvetleri yeni savunma tedarik yasası önerdi

0

Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP), askeri modernizasyon programını desteklemek için yeni yasalar çıkarmak istiyor.

AFP Genelkurmay Başkanı Gilbert Gapay, Manila’da düzenlediği basın toplantısında, önerilen ‘savunma ihale yasasının’ Filipinler Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nin onayına sunulduğunu söyledi.

AFP tedarik programları, 9184 sayılı Cumhuriyet Yasasında belirtilen yasal gerekliliklere göre şu anda açık ihale süreçleri yoluyla ilerlemektedir. Bahsi geçen olay, tüm AFP tekliflerinin hükümetin çevrimiçi satın alma portalında ilan edilmesini gerektirir. Bu portal, PhilGEPS veya Filipinler Hükümeti Elektronik Tedarik Sistemi olarak bilinir.

Önerilen yeni yasanın 18 numaralı kararnameden (EO 18) kaynaklandığı söyleniyor. EO 18, Nisan 2017’de yürürlüğe giren ve Filipin Savunma Bakanı Delfin Lorenzana’yı savunma tedarikini iyileştirecek önlemleri “belirleme ve kurumsallaştırma” yetkisi veren bir kararnamedir.

EO 18, AFP ve Milli Savunma Bakanlığı (DND) tarafından gerçekleştirilen satın alma süreçlerinin bir dizi incelemesini ve denetimini başlattı. Genel anlamda bu önlemler, Filipinler’in satın alma projelerini önemli ölçüde geciktirmeye meyilli olan hantal savunma tedarik sistemini ele alma girişimidir. Sistemle ilgili sorunlar, teklif sahiplerinin tercih edilen bir teklif sahibi olarak nitelendirilmesi için çeşitli gereksinimleri içerir. Bunlar, bazı endüstri yetkililerinin daha önce açıkladığı gereksinimlerdir.

Filipinler geçtiğimiz günlerde T129 ATAK taarruz helikopterini Horizon Two tedarik planı kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinden tedarik etme planını yeniden teyit etmişti.

İlgili Olarak

Filipinler T-129 ATAK helikopterlerinde ısrarcı

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’a ait OSA ve S-300 HSS’leri kamikaze İHA’larla vurdu

Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ’da konuşlu Ermenistan hava savunma sistemlerini hed…