Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri F-16 savaş uçaklarının AN/APG-83 SABR AESA radarı operasyonel oldu

F-16 savaş uçaklarının AN/APG-83 SABR AESA radarı operasyonel oldu

0
ABD Hava Kuvvetleri F-16

Northrop Grumman AN/APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) aktif faz dizinli radarı (AESA), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Muhafızları’nın F-16 avcı uçakları için geliştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri birimi Ulusal Muhafızları’nın F-16 Fighting Falcon avcı uçakları için Northrop Grumman şirketi tarafından geliştirilen AN/APG-83 SABR AESA radarının tam operasyonel kabiliyet kazandığı ilan edildi. 7 Eylül 2020 tarihinde, AN/APG-83 SABR radarını alan dördüncü ABD Hava Kuvvetleri üssündeki F-16 avcı uçakları, söz konusu radarlarla donatılmaya başlanmıştı.

F-16 uçaklarının radarlarındaki yükseltme hakkında, filonun operasyonel beka kabiliyetini ve güvenilirliğini arttıracağı söylendi. Ayrıca hava sahası korunmasında, 5. Nesil avcı uçağı radarı kabiliyeti sağlayacağı belirtildi. Northrop Grumman SABR programı yöneticisi Mark Rossi konuya ilişkin, “SABR, F-16 pilotlarının daha fazla sayıda tehdidi daha hızlı ve daha uzun mesafelerde keşfedebilmesini, gözetleyebilmesini, tanımlamasını ve hedefleyebilmesini sağlıyor. Bu yükseltme, çok amaçlı F-16 avcı uçağını on yıllar boyunca güncel ve kabiliyetli tutacak.” dedi.

AN/APG-83 SABR AESA Northrop Grumman
Northrop Grumman’ın AN/APG-83 radarı, ABD Ulusal Muhafızları’nın F-16 avcı uçağına kuruluyor.

Aktif Faz Dizinli Radar AN/APG-83 SABR

AN/APG-83 SABR; tüm hava koşullarına uygun, yüksek çözünürlüklü ve sentetik açıklıklı radar (SAR) sistemine sahiptir. Eski sistemlere kıyasla, pilota hedef tanımlama ve nişan alma kabiliyetlerinde geniş bir haritalama sunmaktadır. SABR’nin tasarımı, Northrop Grumman şirketinin 5. Nesil F-35 ve F-22 uçaklarını donattığı AESA radarlarıyla kanıtlanan donanım ve işletim sistemlerini içermektedir.

SABR, ABD Hava Kuvvetleri ve Ulusal Hava Muhafızları’nın hem aktif hem de yedek F-16 avcı uçakları için resmi bir kayıt programıdır. Northrop Grumman’ın Avrupa Müşterek Radar Sistemi (ECRS) Mk2 olarak da bilinen aktif faz dizinli radar programlarında; yüksek derecede müşterek kullanım, paylaşımlı üretim süreçleri ve altyapı ile verimlilik ve uygun fiyatta iyileştirmeler sağlanmaktadır. Northrop Grumman; uzay, havacılık, savunma ve siber sistemlerdeki sorunları çözmektedir. Bünyesinde 90.000 çalışanı olan şirket; gelişmiş sistemler, ürünler ve hizmetler oluşturup sunmak için bilim, teknoloji ve mühendisliği kullanır.

AN/APG-83 SABR AESA Northrop Grumman

İlgili Olarak:

Northrop Grumman, Global Hawk İHA için yeni yetenekler sunuyor

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…