Anasayfa Haberler Filipinler T129 ATAK helikopteri almaktan vazgeçiyor mu?

Filipinler T129 ATAK helikopteri almaktan vazgeçiyor mu?

0

Filipinler Hava Kuvvetleri T129 Atak tedarikinden vazgeçiyor mu?  

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Mayıs 2020’de,  Filipinler Hava Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacına yönelik olarak TUSAŞ üretimi T129 ATAK helikopteri tedarik edeceklerini açıklamıştı. Lorenzana, Filipinler Hava Kuvvetleri’nin ABD yapımı helikopterlerin tedarikinden vazgeçmelerinin nedeninin Türk firmanın sunduğu saldırı helikopteri T129 ATAK’ın aynı verimi daha uygun maliyete sunacağını ifade etmişti. 

Filipinler’de faaliyet gösteren MaxDefense Philippines’e göre Filipin Hava Kuvvetleri’nin T129 Atak tedarikinden vazgeçtiği ifade edildi.  Bu duruma gerekçe olarak, Türkiye’nin T129 Atak helikopterinde kullanılan, ABD ve İngiltere’den tedarik edilmesi gereken motor ve aviyonik sistemlerde sorun yaşaması gösteriliyor. Bahse konu sorunlardan dolayı Filipin Hava Kuvvetleri ‘nin T129 Atak yerine  Amerikan helikopterini seçtiği de ayrıca ifade edildi.Yapılan son resmi açıklama Savunma Bakanı düzeyinde ve aksi yönde olduğu için bu söylem bir iddia olarak kalıyor. 

T129 Atak helikopterinde motor olarak RollsRoyce ve Honeywell ortaklığıyla geliştirilen, 2 adet 1014 kW gücünde, LHTEC-CTS800-400A kullanılmakta. Birleşik Krallık merkezli RollsRoyce ve ABD merkezli Honeywell ortaklığıyla geliştirilen motorun ihracat için tedarikinde sorun yaşandığı bir süredir ifade edilmekte. Türkiye bu bağlamda dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için TEI ana yükleniciliğinde TS1400 turboşaft motoru üzerinde çalışmaya devam ediyor. ABD’nin bu noktada Türkiye’ye karşı örtülü bir ambargosu olduğu yetkililerce ifade edilmekte ve yerli çözüm vurgusu yapılmaya devam edilmekte.

İlgili Olarak:

Filipinler Hava Kuvvetleri’nin tercihi T129 ATAK helikopteri oldu

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ANKA İHA’ya ŞİMŞEK hedef uçak sistemi entegre edildi

ŞİMŞEK hedef uçak sistemi ANKA insansız hava aracına entegre edildi. Azeridefence tarafınd…