Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, M-77 Oganj ÇNRA sistemlerini modernize etti

Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, M-77 Oganj ÇNRA sistemlerini modernize etti

0

Sırbistan, M-77 Oganj çok namlulu roketatar (ÇNRA) sisteminin kabiliyetlerini arttırdı

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin de modernize edilen M-77 Oganj çok namlulu roketatarın fabrika kabul ve test atışına törenine katıldı. Savunma Bakanı Vulin atış testinden sonra yaptığı açıklamada, Sırbistan Silahlı Kuvvetleri’nin çok fazla sisteme sahip olduğunu ve modernizasyonuna devam edilen “Oganj” çok namlulu roketatar sistemlerinin birkaç gün içinde teslim alınacağını söyledi. Vulin modernizasyon ile ÇNRAtopçu birliklerinin önemli ölçüde kabiliyet kazanacağına dikkat çekti.

Sırbistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait M-77 Oganj ÇNRA sistemi

Yapıldığı 1977 yılından bu yana ilk defa modernize edilen Oganj roket lançeri önemli ölçüde dijitalize edilerek kabiliyetleri artırıldı. Yeni bir ataletsel navigasyon sistemine (INS) sahip olması ve iletişim sistemlerinde iyileştirme yapılması yüksek kullanım hızı ve mobilite de sağlıyor.

Modernize edilen Oganj ÇNRA sisteminin atışa hazır hale gelmesi 3 dakika sürüyor. Sistemin geliştirilmesine yönelik çalışmalar 2019 yılında tamamlandı. Sırp Savunma Sanayii’nin birçok şirketi bu projeye katılırken, modernizasyondan sorumlu ana yüklenici “Prva petoletka”firmasıdır. Geliştirmenin büyük bir kısmı ise Čačak Teknik Bakım Enstitüsü tarafından yapıldı.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, “Bu aşama, sistemin şimdiye kadar sahip olmadığı tamamen yeni yeteneklere sahip modüler “Oganj”dır. Kendisi, halihazırda geliştirilmiş olan 40 km menzilli mühimmat ve geliştirilmekte olan 50 km menzilli roket mühimmatları da dahil olmak üzere mevcut tüm güdümsüz roket mühimmatlarını ateşleme yeteneğine sahiptir.”

M-77 Oganj

M-77 Oganj

M-77 Oganj, eski Yugoslavya’da geliştirilen 128 mm çok namlulu roketatar sistemidir. NATO ismi  YMRL-32 olarak belirlenen sistemin geliştirilmeleri 1968 yılında başladı. FAP 2220 6×6 kamyonuna monte edilen 6 adet seri üretim öncesi versiyonu, ilk kez 1975’te tanıtıldı. Seri üretime ise iki yıl sonra başlandı.

M-77, FAP 2026 BDS/A6×6 kamyon yatağına monte edilen ÇNRA lançer sistemi, 20 km menzilli 32 adet 128 mm topçu roketi kapasitesine sahip. Diğer bir özellik de fırlatıcının ikinci atış için 3 dakika içinde yeniden yüklenmesine izin veren 32 adet ek, yeniden roket yükleme paketinin önemsendiği bir tasarım olmasıdır.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde teslimatlar devam ediyor

FNSS’in Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesinde teslimatlar sürüyor.  Silah Taşıyıcı…