Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri NATO ilk A330 tanker uçağını teslim aldı

NATO ilk A330 tanker uçağını teslim aldı

0

NATO, İspanya’da düzenlenen törenle sipariş edilen sekiz adet  A330 tanker uçağından ilkini teslim aldı.

Airbus üretimi olan ilk A330 MRTT (Multi-role Tanker Transport) NATO’ya teslim edildi. Böylelikle toplamda sekiz adet teslim edilecek uçaklardan ilkinin sorumluluğu NATO’ya geçti. İkinci uçağın birkaç hafta sonra teslim edilmesi bekleniyor. Üçüncü ve dördüncü uçakların sırasıyla bu yılın Ekim ayında ve 2021’in başlarında teslim edilmesi bekleniyor. Beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci uçaklar ise 2024’ün sonuna kadar sürecek olan üretim programına bağlı olarak teslim edilecek.

NATO Destek ve Tedarik Ajansı(NSPA) tarafından Ortak Silahlanma ve İşbirliği Örgütü’nün(OCCAR) desteğiyle yürütülen program çerçevesinde katılımcı altı ülkeye havada yakıt ikmali, nakliye ve tıbbi tahliye kabiliyetlerine erişim sağlanacak.

Airbus A330 MRTT

Yeni nesil tanker uçağı olan A330 MRTT eski tanker uçak filolarının yerini alması için geliştirildi. 2020’nin mart ayı itibariyle Avustralya, Fransa, NATO, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık tarafından verilen siparişler 60’ı buldu. Bu 60 siparişin 42’si teslim edilmiş olup, teslimatı yapılan uçakların tamamı yukarıda adı geçen ülkeler tarafından operasyonel olarak kullanılmaktadır.

Yakıt İkmal Kapasitesi

A330 MRTT, 111.000 kilogramlık yakıt kapasitesi ile ek yakıt tankı kullanan tanker uçaklarından bile daha fazla yakıt kapasitesine sahip olup, bu kapasitesi ile güncel olarak tanker uçaklar arasında bu hususiyette birinci sırada yer almaktadır. 4 saatlik görev esnasında 50.000 litre yakıt aktarımı yapabilmektedir.

Taşıma Kapasitesi

A330 MRTT, yolcu kabinini ve alt güverteyi birleştirerek maksimum 45 tona kadar yük taşıyabilir. 300 asker taşıma kapasitesi olan uçak, gerektiğinde sıhhî altyapı ile donatılarak 40 sedye, 20 kişilik sağlık personeli için oturma alanı ve 100 yolcu taşıyabilmektedir. Alt güvertede 37 tona kadar kargo; 27 LD3 konteyner veya sekiz askerî palet taşıma kapasitesine sahiptir.

Dağıtım Görevi

Diğer bir tipik görev, savaş uçaklarının uzun bir mesafeye konuşlandırılmasıdır. A330 MRTT, 5.200 km üzerindeki bir doğrudan uçuşta dört savaş uçağının yanı sıra 50 personel ve 12 ton yükün (bagaj, yedek parça ve teçhizat) konuşlandırılmasını destekleyebilir.

Global Erişim ile Çok Rollü Stratejik Taşıma

Geniş gövdesi ile A330 MRTT, stratejik görevlerde her türlü askerî veya insanî yükü taşımak için ideal bir alternatif oluşturmaktadır.

Çekici ve modern bir tasarıma sahip olan kabin, her sınıfta optimum oturma konfigürasyonları sağlayacak, kapasiteyi en üst düzeye çıkaracak ve havayolu rahatlığı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özellikler, saf yolcu ve birlik taşımacılığından VIP konuklar için gerekli karmaşık özelleştirmeye kadar eksiksiz bir iç mekan konfigürasyonu yelpazesi sunmaktadır.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ANKA İHA’ya ŞİMŞEK hedef uçak sistemi entegre edildi

ŞİMŞEK hedef uçak sistemi ANKA insansız hava aracına entegre edildi. Azeridefence tarafınd…