Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Finlandiya yeni geliştirilmiş RK62M piyade tüfeğini tanıttı

Finlandiya yeni geliştirilmiş RK62M piyade tüfeğini tanıttı

0

Fin Silahlı Kuvvetleri yeni geliştirilmiş RK62M piyade tüfeğinin fotoğraflarını yayınladı. Yeni geliştirilmiş RK62M piyade tüfeği orjinal tasarıma göre daha ergonomik özeliklere sahip ve yüksek modülarite sunuyor. Finlandinya 7.62x39mm Valmet RK62 piyade tüfeğini 1965’te envanterine kattı ve 1990’ların başına kadar 300.000’den fazla üretti. RK62 piyade tüfeği uzun zamandır modernizasyona ihtiyaç duyuyordu ve RK62M planları ilk kez 2015’te ortaya çıktı.

Eski RK62

 

Modernize edilmiş tüfek katlanabilir bir dipçiğe, daha ergonomik bir selektör mandalına, yeni yan taraftan monteli nişangah rayına sahip. Bazı modellerde MLOK bağlantı noktalarına sahip el kundağı mevcut. Modernizasyon tüfeğin boş ağırlığını arttırdı; RK62 M2 & M3 boşken 4.1 kg ağırlığa ve açık dipçik ile 37.5 inch uzunluğa sahip. Tüfek 30 mermilik polimer AK şarjörü kullanıyor ve orijinal kabza değiştirilmedi.

RK62M1

RK62M piyade tüfeğinin üç farklı varyantı mevcut. M1 varyantında teleskopik dipçik, geliştirilmiş emniyet mandalı, yan tarafta optik takmak için ray ve gaz bloğunun hemen arkasında üç parçalı aksesuar rayı bulunuyor. Rayın uzunluğu ortalama 5 santimetre. M1 varyantı orijinal el kundağı ile en maliyet etkin varyant ve Fin silahlı kuvvetleri piyadesine dağıtılacak olan standart konfigürasyon.

RK62M3

M2 ve M3 varyantı MLOK bağlantı noktalarına sahip yeni el kundağı ile birlikte geliyor. M2 son halinde siyah boyama ile geliyor ve orijinalinde bulunan üç uçlu alev gizleyen ve süngü montaj noktası yeni modernizasyon ile yerini yeni kısa bastırıcıya bıraktı. Bastırıcı Ase Utra S Series SL5I-BL 7.62 düşük basınçlı modeli. M3 varyantı da renk dışında aynı özelliklere sahip, son hali haki yeşil olarak sunuluyor.

RK62M3

Bu modernizasyonun tüfeğin hizmet ömrünü 2030’lara kadar uzatacağı ve 12.6 milyon euroya mal olacağı tahmin ediliyor. Ne kadar tüfeğin modernize edileceği hala bilinmiyor fakat tüm aktif personele dağıtmak için 20.000’in üstünde modernize edilmiş tüfek gerekiyor.

Kaynak: TheFirearmBlog
Çeviri: Utku Başkurt

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…