Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri SEDA testlerde yüksek başarı gösterdi

SEDA testlerde yüksek başarı gösterdi

0

ASELSAN ürünü SEDA – Atış Yeri Tespit Sistemi; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı heyetlerinin katılımıyla gerçekleşen kalifikasyon testlerini yüksek tespit ve doğruluk performansıyla tamamlayarak katılımcılardan tam not aldı.

Keskin nişancıların ve atış yerinin tespiti için kullanılan SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi, SSB Taktik Tekerlekli Araçlar – 2 (TTA-2) Projesi kapsamında BMC’nin KİRPİ araçlarına entegre edildi. Proje kabul faaliyetleri kapsamında SEDA ürününün kalifikasyon testleri mart ayında Polatlı Topçu ve Füze Okulu Komutanlığının atış alanında gerçekleştirildi.

Üç gün süren testlerde farklı kalibre ve silah tiplerinde, 48 farklı atış senaryosu test edildi, Beş yüzden fazla atış gerçekleştirildi. Yapılan testler sonucunda SEDA sisteminin atışları yüzde 99 oranında tespit ettiği ve katalog değerlerinin çok üzerinde açı ve mesafe doğruluğu ile performans gösterdiği görüldü. Sistem, araç üzerindeki SARP Atış Sistemi ile entegre edilmiş olup, atışlı testlerde angajman ve hareketli platform testleri de gerçekleştirildi. Muayene heyeti ürün performansından etkilendiklerini ve sonuç değerlerinin benzer yabancı menşeili ürünlerden daha iyi olduğunu ifade etti.

Üniversite – sanayi iş birliğinin başarılı bir örneği olarak SEDA Sistemi, tamamen milli ve yerli imkânlarla geliştirilerek üretildi. SEDA Sistemi, araç üzeri ve sabit kullanımlı olmak üzere birçok farklı araç projesinde ve kritik tesis güvenlik projesinde kullanılıyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…