Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri FNSS, KAPLAN MT ile bir ilke daha imza attı

FNSS, KAPLAN MT ile bir ilke daha imza attı

0

FNSS’nin, Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT Endonezya ordusunun tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayarak seri üretime geçmeye hak kazanmıştı.

2019 mayıs ayında, IDEF’19 fuarı esnasında imzalanan ortak üretim sözleşmesinin aynı yıl aralık ayında yürürlüğe girmesi ile birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başlandı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tankın Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında hayata geçirilen KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, “Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları” çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk proje olması yönüyle de dikkat çekiyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt: “Endonezya Kaplan MT projesi; ‘yapılamaz’ denilen bir çok ilki hayata geçirmiş olmamızla birlikte, paletli ve tekerlekli zırhlı araç tasarım, kalifikasyon ve seri üretim süreçlerinde kullanıcı taleplerini kısa sürede karşılamış olmamız bakımından da önem kazanıyor. Bu aşamada dördüncü kez yurt dışına gerçekleştirdiğimiz kapsamlı teknoloji transferiyle, paydaşlarımıza değer katma taahhüdümüzü bir defa daha yerine getirebilmiş olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

FNSS KAPLAN MT Hakkında

İnfografik

KAPLAN MT Hakkında İnfografik

Özgün Yazı ve Haber

Kaplan MT ve Düşündürdükleri

KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

Video

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…