Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Fransa gemi ihalesi için Romaya’yı dava etmeye hazır

Fransa gemi ihalesi için Romaya’yı dava etmeye hazır

0

Romanya’nın 4 korvet alımını ve 2 fırkateyn modernizasyonunu içeren ihalesinde sular durulmuyor. Daha önce sadece 2 fırkateyn modernizasyonunu içeren ihalenin galibi MİLGEM Projesi’nden tanıdığımız STM firması olmuştu. Ancak daha sonra ihale sümen altı edilerek 4 yeni korvet alımı ihalesi ile birleştirildi ve 4 yeni korvet alımı + 2 fırkateynin modernizasyonu şeklinde bir ihale oluşturuldu. Bu ihaleye sadece Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler teklif verebildiği için STM oyun dışı kaldı.

İhalede yarışan Hollandalı Damen firması SIGMA tasarımını, Fransız Naval Group Gowind 2500 tasarımını teklif ederken İtalyan Fincantieri 2013 yılında BAE Donanması’na teslim ettiği Abu Dabi sınıfı korvet tasarımının bir modelini teklif etti.

Naval Today’in aktardığına göre Romanya Savunma Bakanlığı ihaleyi askıya aldı. Bakanlığın açıklamasına göre ihale prosedüründeki usulsüzlükler araştırılana kadar ihale askıya alındı.

DAMEN’in SIGMA Tasarımı

Tedarik süreci iptal edilebilir

İhalede yarışan her üç şirket de teknik yeterlilikleri sağladı. Rumen basınında yer alan haberlere göre yetkililer ihaleyi Romanya’nın en büyük tersanesi olan Daewoo Mangalia’yı satın alan Hollandalı Damen’e vermek istedi. Aralık 2018’de gazetecilere konuşan Rumen savunma bakanı Gabriel Les, fonların yetersiz kalması nedeniyle tedarik sürecinin tamamen iptal edilebileceğini bile belirtti.

Fransız ekonomi dergisi La Tribune’a göre, kazanmasına rağmen Bükreş’in ihaleyi Naval Group’a vermeyi reddetme isteği yüzünden Fransa, Romanya hükûmetini dava etmeye hazır.

La Tribune’a göre Naval Group 1.2 milyar avroluk teklifle en uygun teklifi veren şirket konumunda. İkinci sırada 1.25 milyar avro ile Damen yer alırken Fincantieri 1.34 milyar avro ile üçüncü sırada yer aldı.

La Tribune’a göre iktidardaki parti lideri Liviu Dragnea, Romanya’da hükûmet sözleşmelerine karar veren tek kişi olarak sözleşmeyi Damen’e teklif etmek istiyor ve Savunma Bakanlığını ihaleyi engellemek üzere bahane aramak için zorladı. Ancak Fransa’nın en üst düzey yetkilileri bu karardan bıktı ve Romanya ile Romen üst düzey yetkililerine dava açmaya karar verebilir.

Ayrı bir makalede, La Tribune, İtalyan grubun ortağı olmasına rağmen Naval Group’un Fincantieri’nin davranışlarından dolayı hoşnutsuzca şaşırdığını yazdı. Le Tribune, Fincantieri’nin teklifini ilerletmek için sahne arkasında çalıştığını iddia ediyor.Ayrıca iddialara göre İtalyan tersanesi, Romanya’nın en güçlü adamlarından biri olan, Vekiller Meclisi Sosyal Demokrat başkanı Liviu Dragnea’nın yanı sıra Rumen gizli servisi ile bağlantısı olan bir ağ kurdu.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

HAVELSAN’dan Pakistan denizaltılarına ‘veri dağıtım’ sistemi

Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait AGOSTA 90B Denizaltı Modernizasyonu projesi kapsamı…