Anasayfa Haberler Fransa, Türk fırkateynlerine yönelik taciz iddialarını NATO’da kanıtlayamadı

Fransa, Türk fırkateynlerine yönelik taciz iddialarını NATO’da kanıtlayamadı

0

Fransa, Doğu Akdeniz’de Fransız fırkateyninin taciz edildiği iddialarını NATO’da kanıtlayamadı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve bakan yardımcıları ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen törene katıldı. Korona virüs salgını ile mücadele çerçevesinde önlemlerin uygulandığı törende, 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine engel olmaya çalışırken şehit olanların yakınları, sivil ve asker gaziler de yer aldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Akar, Türkiye’nin tarihi boyunca birçok tehdit ve tehlikeye maruz kaldığının altını çizdi. Türkiye’nin her yönden önemli ve yüksek potansiyele sahip stratejik coğrafyasının tehdit ve tehlikelerin hedefi olduğuna vurgu yaptı.

“İddialar tamamen gerçek dışı olup, haklılığımız kanıtlandı”

Bir Fransız gemisinin Doğu Akdeniz’de taciz edildiği iddialarını hatırlatan Bakan Akar, “Bu konuyla ilgili tüm bilgi, belge, video ve fotoları NATO’nun sivil-askeri makamlarıyla paylaştık. İddialar tamamen gerçek dışı olup, haklılığımız kanıtlandı” dedi.

Türkiye’nin başından itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum sergilediğini belirten Bakan Akar, “Bizim gemilerimiz Fransız gemisine talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlanmıştır. Fransız gemisi taciz edilmediği gibi Fransa gemisi Türkiye’nin üç gemisinin ilerlediği konvoya 20 deniz mili süratle araya girmek suretiyle çok tehlikeli bir manevra yapmış, mevcut NATO usullerini de dikkate almayarak, muhabere irtibatı dahi kurmamıştır. Ayrıca, NATO makamlarına iddiaları destekleyecek teknik verileri sunamamışlardır. Türkiye NATO’nun merkezinde tüm ortak değerlerini paylaşan, sorumluluklarını her zaman yerine getiren ve yerine getirmeye de devam edecek olan bir ittifak üyesidir. NATO makamları Türk personelin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımına teşekkür etmiştir. Dolayısıyla biz de Fransız müttefiklerimizden hala bir özür bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

TCG Gökçeada korsanlarla mücadeleye gitti - Deniz KartalıDeniz Kartalı
F 494 TCG GÖKÇEADA Fırkateyni

Fransa ve Libya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Fransa, yine aynı statüde olan Rusya ile birlikte Hafter güçlerine desteğini göstermektedir. Daha önce Hafter ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştiren Macron önderliğindeki Fransa için çelişkiler bu noktadan itibaren başlıyor. AFRICOM’un yayınlağı belge ve fotoğraflardan anlaşıldığı üzere Rusya’nın bölgede aktif olduğu kanıtlandı. Rusya, ülkeye hem ekipman hem de askeri personel göndermektedir.  Rus devlet destekli paralı askerleri Wagner çatısı altında bir çok kez Hafter saflarında aktif rol oynadı. Bu noktada sorgulanması gereken NATO ve AB ile ilgili açmazdır. Kuruluş amacı Rus tehdidi olan NATO’nun üyesi olan Fransa, Libya’da Rusya destekli Hafter ile yakın ilişki içerisinde bulunuyor.

NATO’nun Akdeniz’de gerçekleştirdiği Sea Guardian operasyonuna katılım sağlayan Fransa geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir iddiada bulundu. Fransa tarafından yapılan açıklamalara göre Akdeniz’de seyir halinde olan bir ticari gemiye yönelik şüpheler üzerine Fransız donanmasına ait savaş gemilerinin inceleme girişimi yönündeki çabalar Türk donanmasınca engellendi. İddiaya göre Türk fırkateyni Fransız Courbet fırkateynine radar aydınlatması gerçekleştirdi.

Türk makamlarınca reddedilen iddialar Fransa tarafından NATO’ya taşındı. NATO tarafından olaya ilişkin açıklanan rapordan tatmin olmayan Fransa, iddia ettiği taciz olayına dair teknik veri paylaşamayarak haksızlığını kanıtlamış oldu.

Büyükelçi Musa, Senato’daki Dışişleri Komisyonunda Fransız Senatörlere yaptığı sunumda Fransız Deniz Kuvvetlerine ait La Fayette sınıfı FS Courbet (F-712) fırkateyninin, Türk donanması tarafından korunan Çirkin adlı ticaret gemisine yaklaşmak için yaptığı manevraları gösteren grafik:

Resim
Turkish Market / twitter @kamerknc

İlgili Olarak

Libya açıklarındaki Türk ve Fransız fırkateynlerinin manevraları paylaşıldı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Filipinler COVID-19 nedeniyle savunma sanayii ithalatını erteliyor

Filipinler, COVID-19’un getirdiği olumsuz ekonomik şartlar sebebiyle savunma sanayii…