Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri GE Aviation ve Boeing, CH-47’de yüksek güçlü motorları test edecek

GE Aviation ve Boeing, CH-47’de yüksek güçlü motorları test edecek

0

GE Aviation ve Boeing, CH-47 Helikopteri üzerinde yüksek güçlü motorları test edeceğini duyurdu

ABD Ordusu, CH-47 Chinook helikopteri üzerinde yüksek güçlü motorları test etmek için Boeing ve GE Aviation ile işbirliği yaptığını açıkladı.

İki şirket, İşbirliği Araştırma ve Geliştirme Anlaşması’nın (CRADA) bir parçası olarak ABD Ordusu Muharebe Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı Havacılık ve Füze Merkezi (CCDC AvMC)’nin Havacılık Geliştirme Müdürlüğü (ADD) ile müşterek olarak test sürecini yürütecek.

ABD Ordusu tarafından T408-GE-400 motoru için yapılan bu istek; yüksek güçlü motorların uygulanabilirlik ve yararlarını değerlendirirken, ileride motorların CH-47 nakliye helikopterine entegre edilmesinin de teknik risklerini değerlendirecek. Yer testlerinin Ekim ayında başlayan 6 haftalık sürecin 25 saatlik uçuş testleriyle yürütülmesi planlanıyor.

T408-GE-400 Motoru

Mevcut CH-47 Chinook helikopterlerinde güç sistemi olarak 2 adet Honeywell 55-GA-714A motor kullanılıyor. Honeywell 55-GA-714A motorların her biri 4,733 shp güç üretiyor. Test süreci devam eden yeni motorların her biri 7.500 shp güç üretmekte. Kullanıldığında T408 motorları mevcut CH-47 motorlarından  yaklaşık 2800 shp daha fazla güç üretecek.

ABD Deniz Piyadeleri’nin yeni CH-53K King Stallion ağır nakliye helikopterine de modernizasyon sürecinde T408-GE-400 turboşaft motor entegre edilmişti.

T408-GE-400 motoru entegre edilmiş CH-53K Helikopterleri

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya…