Anasayfa Haberler Genel Haberler Güney Kore savunma harcamalarını artırıyor

Güney Kore savunma harcamalarını artırıyor

0

Yonhap News’e göre, Güney Kore’nin savunma harcamalarını önümüzdeki beş yıl içinde her yıl ortalama yüzde 7,1 oranında artırmayı planladığı belirtildi.

Beş yıllık savunma planını açıklayan Güney Kore Savunma Bakanlığı 2020-2024 dönemi için 239.88 milyar ABD doları harcamayı planlıyor. Bakanlık, 239,88 milyar dolarlık plandan 85.6 milyar doların savunma yeteneklerini iyileştirmek için ayrıldığını, geri kalanının ise Seul’ün güçlerini yönetmek için kenara bıraktığını belirtti.

Bakanlığa göre savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi için planlanan bütçe önümüzdeki beş yıl içinde yıllık bazda yüzde 10,3 artışa işaret ederken asker yönetim giderleri, tesis ve teçhizatlar için 2024 yılına kadar ortalama yüzde 5,3 artış bekleniyor.

Planın yansımaları

Kore bu plan ile birlikte beş yıl içinde 2 tane daha kara tabanlı balistik füzeleri takip edebilen uzun menzilli radar ve Aegis donanımlı 3 adet daha destroyer alımını hedeflerine eklemiş oldu.

Bakanlık, “Güvenlik tehditlerine her yönden etkin yanıtları mümkün kılmak için savunma yeteneklerini geliştirme konusuna odaklanmaya karar verdi. Bu doğrultuda son teknoloji bilim teknolojilerine dayanan akıllı bir ordunun kurulması ve uygun şekilde yönetilmesi planlanıyor.

Savunma kabiliyetlerini iyileştirme planında bakanlık, nükleer silahlardan ve diğer kitle imha silahlarından (KİS) gelen tehditlere karşı koyma amaçlı projeler için yaklaşık 27,9 milyar dolar ayıracak.

Bakanlık askeri keşif ve gözetleme yeteneklerini “önemli ölçüde” artırmak için, diğerlerinin yanı sıra yeni askeri uydular ve orta ve yüksek irtifa insansız hava araçları yerleştirme kararı aldı.

Plan ayrıca Patriot ve Cheolmae II (KM-SAM) füzelerinin iyileştirilmesi ve LM-SAM programında daha iyi tespit için erken uyarı radarlarına yer vererek füze savunma programının ilerletilmesini de kapsıyor.

Güney Kore’nin hava savunma sistemi çalışmaları: KM-SAM & L-SAM

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Polis Özel Harekat Sarsılmaz SAR-223P’yi aktif olarak kullanıyor

Polis Özel Harekat tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Sarsılmaz üretimi SAR-2…