Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Güney Kore sürü kabiliyetli otonom deniz araçları geliştiriyor

Güney Kore sürü kabiliyetli otonom deniz araçları geliştiriyor

0

İnsansız hava araçları (İHA) ile birlikte gelişimlerini kara ve deniz sistemleriyle sürdürmeye devam eden robotik sistemler, sürü kabiliyetlerine hazırlanıyor.

Gelişmiş yapay zekâ ile beraber insansız sistemler giderek dijitalleşen modern muharebe alanında sürü halinde tam otonom görev icra edecekler. Güney Kore merkezli bir savunma şirketi olan Hanwha Systems, Donanmanın sürü insansız deniz araçları için bir yönetim sistemi geliştirmek üzere 19 milyar won (5,6 milyon ABD Doları) bedelle hükümet tarafından yönetilen bir projeye katıldığını belirtti.

Hanwha Systems yaptığı bir açıklamada, Güney Kore silah araştırma kuruluşu Savunma Geliştirme Ajansı tarafından 2024 yılına kadar sürü insansız deniz araçları (USV) teknolojisi ve yönetim sistemi geliştirmek için yürütülen bir projeye katıldığını söyledi.

Sürü insansız deniz araçları

Söz konusu bu geliştirme çalışmaları tamamlandığında ise yapay zekâ tabanlı insansız deniz araçları, devriye gezmek ve düşman unsurlarıyla mücadele etmek için Güney Kore kıyı bölgelerine konuşlandırılacak. Sürü kabiliyeti kazandırılmış olan bu sistemler kablosuz ağlar ile birbirine bağlanacak, gelen gemileri ve ya denizaltıları imha etmek için yerleştirilmiş mayınları da arayıp tespit ve teşhis edebilecekler. Ülkenin dört bir yanındaki 4G, 5G ve nesnelerin interneti (IoT) ağlarını kullanan çeşitli Güney Koreli şirketler ve kuruluşlar, insansız deniz araçları da dahil olmak üzere insansız araçların otonom gemi teknolojilerinde küresel lider olması için zemin hazırlıyor.

Türk Savunma Sanayi özelinde İnsansız Kara Araçları Araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…