Anasayfa Özgün Yazılar Hava ve füze savunma kabiliyeti sağlayan son nesil SPY-7 radarı

Hava ve füze savunma kabiliyeti sağlayan son nesil SPY-7 radarı

0

Dünya üzerinde 4 ülkenin tercihi olan SPY-7 radarı, üstün hava ve füze savunma kabiliyeti sağlamakta.

Sürekli gelişen ve değişen tehdit ortamında dünyada askeri kuvvetlerin yüksek teknolojili ürünlere ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Balistik füze savunması amacıyla tasarlanan Aegis Silah Sistemi 50 yıldır sürekli bir gelişime tabi tutulmuştur. Sistem esnek mimarisi ile çok çeşitli görevlerin yerine getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Aegis radar teknolojisinin bel kemiği şu an SPY-7 olarak adlandırılmaktadır. Planlanan en az 24 platforma konuşlandırma ile 4 farklı ülke kullanıcı olacak. Söz konusu füze savunması olunca durumun ciddiyeti artmaktadır. Müdahaleye her an hazır sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca gelecekteki muhtemel tehditler için kolayca yükseltilebilecek mimariye ihtiyaç duyulmaktadır. SPY-7 bu ve daha fazla ihtiyacı karşılamaktadır. SPY-7:

  • Ölçeklendirilebilir radar çerçevesi kapsamında Aegis gemi ve kıyı konuşlu programları vasıtasıyla balistik füze savunması sağlamaktadır.
  • SPY-1 radarlarının performansının çok daha ötesine geçilmiştir. Radar, balistik füze tehditlerinin tespitini, izlenmesini ve angaje olunmasını sağlamaktadır. Ayrıca aynı anda bir çok hedefe karşı bu işlemleri gerçekleştirebilir.
  • Dünyadaki yaygın radar / savunma platformlarıyla uyumlu çalışabilmektedir.
  • Son nesil radar teknolojisinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
  • Açık mimari tasarımı her ülkenin platformlarının mevcut ve gelecekteki tehditler doğrultusunda evrilmesine olanak sağlamaktadır.

Kendine Özgü Teknoloji

SPY-7’nin ana teknolojisi Long Range Discrimination Radar programından elde edilmiştir. ABD Hükûmeti tarafından yapılan açıklamaya göre Teknik Hazırlık Seviyesi 7’dir. Bunun anlamı prototiplerin operasyonel konuşlandırmaya hazır olduğudur. SPY-7, galyum nitrit temellidir. Bu daha iyi bir radar soğutmasına olanak sağlamaktadır. Böylece daha gelişmiş ve sürdürülebilir performans elde edilebilmektedir.

Bir dizili tarayıcı yerine radarda, binlerce mini tarayıcı bulunmaktadır. Alt dizin temelli yapı, radarın değişen tehditlere karşı kolayca yükseltilmesine olanak sağlamaktadır.

Dört Ülke Tarafından Tercih Edildi

ABD, İspanya, Japonya ve Kanada tarafından  seçilen Lockheed Martin’in katı halli radar teknolojisi ülkelere ön cephede savunma yeteneği sağlamaktadır. Kanada, su üstü platformlarında SPY-7 radarını kullanacak. Kanada böylece Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en geniş kullanıcı olacak. İspanya, SPY-7 radarını 2026 yılında F-110 sınıfı fırkateynlerinde kullanmaya başlayacak. Japonya’da ise kara konuşlu daimi füze savunma sistemine SPY-7 entegre edilecekti ancak programda değişiklikler oldu.

İlgili olarak:

Japonya, Aegis Ashore füze savunma sisteminin kurulumunu durduruyor

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tank tasarımı üstüne kule ve ateş gücü faktörü

Dünyada tüm askeri güçler koruma ve ateş gücü kabiliyetlerini, taviz vermeksizin üst seviy…