Anasayfa Haberler Genel Haberler Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

0

Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor

Hint Donanmasına ait MiG-29K, 16 Kasım’da Dabolim’de bulunan hava üssünden (INS Hansa’dan) kalktıktan kısa bir süre sonra düştü.

Hint Donanması’ndan yapılan açıklamaya göre, uçak eğitim görevi için pistten kalkış yaptıktan sonra bir motor arızası geçirdi ve motorda çıkan yangın uçağın kontrolden çıkmasına ve düşmesine sebep oldu. Uçakta bulunan, Yüzbaşı M. Sheokhand ve Yüzbaşı Deepak Yadav, uçak düşmeden önce güvenli bir şekilde uçağı terk etti.

MiG-29KUB, Rusya’nın Mikoyan Tasarım Bürosu tarafından geliştirildi. Mikoyan MiG-29K çok amaçlı avcı uçağının iki kişilik versiyonudur. 2004’te Hindistan, 12 adet MiG-29K ve 4 adet MiG-29KUB sipariş etti. Ocak 2010’da Hindistan 1.2 milyar ABD Doları değerinde 29 adet daha MiG-29K sipariş etti. 45. uçak Şubat 2017’de Hint ordusuna teslim edildi.

MiG-29K, Şubat 2010’da Hindistan ordusunda operasyonel hale gelerek hizmete girdi. Uçaklar, Hindistan’ın batı kıyısındaki INS Hansa üssünde konuşlu. Her iki savaş uçağı tipi (MİG-29KUB ve MİG-29K) INS Hansa’da bulunan INAS 300 ve INAS 303 filoları tarafından işletilmektedir.

*INAS: Hint Donanması Hava Filosu

İlgini Çelebilir!

ASELSAN kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltti

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir d…