Anasayfa Haberler Hindistan Ordusu ”NAG” anti tank füzesini başarıyla test etti

Hindistan Ordusu ”NAG” anti tank füzesini başarıyla test etti

0

Hindistan NAG Anti-Tank Füzesini Teslim Almak İçin Gün Sayıyor

NAG anti tank füzesi, ordunun hizmetine girmesinde son aşamada. Bu yeni anti tank sistemi zırhlı araçlara monte edilecek. Hindistan ordusundan 8 Temmuz Pazartesi günü yapılan açıklamada füzelerin kabiliyetlerini daha da başarılı şekilde doğrulamak için daha fazla test yapılması gerektiğini belirtildi.

7 Temmuz Pazar günü Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO), Pokhran atış test alanında NAG anti tank füzesinin üç başarılı test ateşlemesini gerçekleştirdiğini açıkladı. DRDO yetkilileri, “Füzeler, denemeler sırasında Pazar günü hem gündüz hem de gece ortamında test edilmek üzere ateşlendi. Üç test de başarılı geçti.” dedi. ND TV ve The Financial Times raporunda da ayrıca üç füzenin başarılı şekilde test edildiği belirtildi.

NAG Anti Tank Füzesi

Savunma Edinme Konseyi geçtiğimiz yıl DRDO’nun tasarladığı ve geliştirdiği NAG anti tank füze sisteminin (NAMIS) satın alınmasını onayladı. Sistem içerisinde bir füze Taşıyıcı Araç (NAMICA) ile birlikte üçüncü nesil Anti Tank Güdümlü Füze (ATGM), NAG bulunmaktadır. NAG füzesi, gündüz ve gece şartlarında düşman tanklarına etkin bir şekilde angaje  olabilen ve yok edebilen üçüncü nesil tanksavar güdümlü bir füzedir.

NAG Anti Tank Füzesi

NAG, 1980’lerde başlatılan Entegre Füze Geliştirme Programı kapsamında geliştirilmesi planlanan ilk beş stratejik füzeden biriydi. Proje kapsamında geliştirilen diğer füzeler arasında Agni, Prithvi ve Akash yer alıyor ve bunların üçü de başarıyla geliştirildi ve Hindistan Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi.

 

İlgini Çelebilir!

Rus Donanması, Grom-2019 Tatbikatı’nda balistik ve seyir füzelerini test etti

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; stratejik caydırıcılık güçlerine ba…