Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hindistan yüklü miktarda Harop alımına onay verdi

Hindistan yüklü miktarda Harop alımına onay verdi

0

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri için 54 adet Harop İnsansız Hava Aracı (İHA) teminini onayladı.

Hindistan Hava Kuvvetleri yetkilileri Harop’un halihazırda düzenlenmekte olan Vayu Shakti tatbikatında simüle edilmiş düşman hava savunma radarını yok etmekte kullanılacağını ve yeteneklerini sergileyeceğini açıkladı. Hintli ve İsrailli savunma görevlileri üç hizmetin kullanacağı dronunun yüksek kalitede saldırı uçağı haline getirileceği Çita Projesi ile ilgili tartışmalar yürütüyorlar. İsrail ayrıca, tüm dronların gözlem yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olacak.

İsrailli IAI (Israel Aerospace Industries/İsrail Havacılık Endüstrisi) tarafından üretilen Harop anti-radar (anti-radyasyon) görevlerinde kullanılabilmektedir. P-4 olarak adlandırılan bu İHA’lardan Hindistan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 110 adet bulunuyor. Harop anti-radar görevlerinde at-unut prensibiyle otomatik olarak veya kullanıcı yönlendirmesiyle hedefini imha edebilir. Havada dolanarak keşif yapabilen İHA görev iptal edilerek güvenli bir şekilde üsse dönebilir. 1000 kilometre menzile sahip olan Harop yaklaşık 23 kg harp başlığı taşıyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Orman Bakanlığı’nın T-70 siparişleri TSK ve Jandarma’ya kaydırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (T…